Ave Talu tõi välja, et kuigi enamik HIVi nakatunud süstivad narkomaane on Kreeka päritolu (62 protsenti), on suhteliselt suur osa raporteeritutest immigrandid (15 protsenti).
Teine iseloomulik tunnus on, et enamik uutest HIV juhtudest süstivate narkomaanide hulgas on registreeritud pealinnas Ateenas.
«Kahjuks tuleb öelda, et HIV epideemiast rääkides ei tugine kreeklased HIV-levimuse ja riskikäitumist käsitlevatele uuringutele süstivate narkomaanide hulgas, vaid siiski ainult tavalise rutiinsel HIV uute
juhtude seirel (ehk sama tüüpi andmetel, mida kogub meie terviseamet),» rääkis Talu.
Eesti statistikale on nimelt uimastiseire keskus ette heitnud, et see näitab meie HIVsse nakatunud narkomaanide arvu raporteerimise iseloomu tõttu tegelikkusest mitu korda väiksemana.
Kriisi tõttu napib Kreekal raha
Talu sõnul on põhiprobleem selles, et kuna Kreeka on majanduskriisis, siis ei ole neil raha ei täpsemateks uuringuteks ega süstlavahetuse ja asendusravi rahastamiseks.
«Suur probleem on, et Kreekas on vähe (ainult 4!) madala-läve keskuseid, mis pakuvad erinevaid teenuseid süstivatele narkomaanidele. Enamik nendest teenustest on kättesaadavad vaid Ateenas.»
Talu märkis, et Kreeklased on juba üht-teist teinud, et ennetada HIVi levimust süstivate narkomaanide hulgas.
«Näiteks on nad laiendanud süstivatele narkomaanidele sobivad sekkumisi - süstlavahetus, kondoomide jagamine, opiaatasendusravi jms. Septembrist 2011 alustati seal narkomaaniaravil olevate isikute testimist HIV suhtes.»
Süstivate narkomaanide teadlikkuse tõstmiseks tehti teavituskampaaniaid, samuti tahetakse reformida asendusravi andmist.
«Paraku tuleks seda teha mitte ainult Ateenas, vaid ka mujal selle riigi piirkondades,» tõdes Talu.