Itaalia Firenze mainekas Uffizi galerii nõuab, et Saksa valitsus aitaks neil tagasi saada maali, mille 1943. aastal varastasid natsiväed ning mis praegu on ühe Saksa perekonna omanduses.
Kuulus Uffizi galerii survestab Saksamaad tagastama natside varastatud maali (2)
Uffizi galerii direktor Eike Schmidt ütles, et Saksa valitsusel on moraalne kohustus aidata tuua Hollandi meistri Jan van Huysumi natüürmort «Vaas lilledega» tagasi muuseumisse.
Teos pandi esmakordselt Firenzes galeriisse välja 1824. aastal, kuid 1943. aastal viisid taanduvad Saksa väed selle kaasa.
Perekond, kelle käes maal on, on oma esindajate vahendusel nõudnud teose tagastamise eest raha, kuid Uffizi galerii keeldub selle eest maksmast.
Saksa valitsuse väitel pole neil võimalik sekkuda, kuna kuriteod aeguvad 30 aasta jooksul.
«Selliste asjade pärast pole Teise maailmasõja ja natside hirmuvalitsuse haavad endiselt paranenud,» ütles aga muuseumijuht Schmidt Uffizi galerii veebilehel avaldatud teates.
"La Germania restituisca a #Firenze il dipinto rubato dai #nazisti". Appello del direttore Eike Schmidt. Il quadro "Vaso di fiori" di Jan van Huysum fu sottratto a Palazzo #Pitti da soldati della #Wehrmacht durante la Seconda Guerra Mondiale https://t.co/25YQThFmmk pic.twitter.com/rImfrC918L
— Gallerie Uffizi (@UffiziGalleries) January 1, 2019
Galerii kinnitusel ostis maali 19. sajandi alguses Toscana suurhertsog Leopoldo II ning enam kui sajandi oli see galeriis kõrvuti teiste Hollandi meistrite teostega. 1940. aastal, kui Itaalia astus Teise maailmasõtta, evakueeriti maal ühte Firenze lähikonnas asuvasse külla.
1943. aastal hõivasid Saksa väed selle koos mitme teise kunstiteosega.
Maali asukoht selgus alles 1991. aastal pärast Saksamaa taasühinemist, kuid kõik katsed seda taas Uffizi galeriisse toimetada on seni ebaõnnestunud.
Sakslasest muuseumijuht Schmidt on kutsunud Saksamaad üles tühistama kuriteo aegumise klauslit natsivägede varastatud kunstiteoste puhul, nii et kõik röövitud esemed saaks tagastatud nende seaduslikele omanikele.
Uffizi galeriis ripub mustvalge foto «Vaasist lilledega», mille juures nii inglise, saksa kui ka itaalia keeles kiri «Varastatud». Schmidti sõnul jääb foto sinna seni, kuni maal jõuab muuseumisse tagasi.