Indoneesia hädaolukordade ameti teatel on jõulude eel hiidlaine põhjustanud vulkaani Anak Krakatau varingu järel tulemägi kaotanud üle kahe kolmandiku oma ruumalast ja kõrgusest.
Tsunami põhjustanud Indoneesia vulkaani kraatrist on varingu järel saanud laht
Seni on ilm Indoneesia Sunda väina kohal olnud pidevalt pilvine, kuid nüüd on ettevõtte Planet Labs suutnud saada selged satelliidipildid vulkaani varingust. Neilt on näha, et enne varingut ligi 340-meetri kõrguse vulkaani kraater on täielikult murdunud ning selle varisenud külje juurde on moodustunud väike laht.
Indonesia's disaster agency says more than two-thirds of #Anak Krakatau's volume (150-170 million cubic metres) is missing. Much of it is assumed to have slipped into the sea in the colossal l#andslide that produced the #tsunami.https://t.co/HwD5ro8Y0s pic.twitter.com/RzCc4DqGA2
— Dr. Ramazan Demirtaş (@Paleosismolog) January 3, 2019
Tsunami eel vajus ookeanisse 64 hektari suurune tükk vulkaani küljest. Järgnenud nädala jooksul toimunud vulkaanipursetes kaotas Anak Krakatau oma ruumalast 150–180 miljonit kuupmeetrit.
Indoneesia vulkanoloogiliste ja geoloogiliste ohtude keskuse raporti kohaselt on tulemäe ruumala nüüd vaid 40–70 miljonit kuupmeetrit.
Indoneesia Jaava provintsist umbes 50 kilomeetri kaugusel läänes asuv vulkaan kaotas oluliselt ka kõrgust: varem 338 meetrit üle merepinna ulatunud mägi on nüüd vaid 110 meetrit kõrge.
Prima e dopo l'eruzione/collasso del vulcano Anak #Krakatau avvenuta il 22 dicembre.
— Davide Coco (@davide_coco91) January 3, 2019
Le immagini satellitari di #PlanetLabs, ci mostrano una porzione di circa 640'000 mq collassata su se stessa. Questo evento ha causato uno #tsunami sulle coste indonesiane con più di 420 vittime. pic.twitter.com/loV7qrbR39
22. detsembril Sumatra ja Jaava saare rannikut tabanud hiidlaines sai surma umbes 430 inimest, tuhanded on jäänud kodutuks.
Varing toimus täiskuuööl tõus ajal ning parasjagu sadas ka rohkelt vihma, mis kõik suurendas katastroofi võimsust – rannikule uhtunud hiidlained ulatusid kolme meetrini.