Pompeo: USA toob kriitikast hoolimata oma väed Süüriast ära

USA välisminister Mike Pompeo.

FOTO: Andrew Caballero-Reynolds / AP / Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo kinnitas täna, et laialdasest kriitikast hoolimata viib USA oma sõdurid Süüriast ära, nagu teatas detsembris president Donald Trump.

«President Trump tegi otsuse meie sõdurid ära tuua. Me teeme seda,» ütles Pompeo Kairos koos Egiptuse välisministri Sameh Shoukryga ajakirjanikele esinedes.

Pompeo on ringsõidul Lähis-Ida riikides, et hajutada nende kartusi, mille tekitas ootamatu vägede väljaviimise plaan.

Ameerika Ühendriigid on viimastel nädalatel andnud erinevaid signaale seoses USA vägede väljaviimisega Süüriast. 

Detsembri keskel teatas USA president Donald Trump vägede koju toomisest ja siis ütlesid USA ametnikud, et seda tehakse 30 päeva jooksul. Eelmisel nädalal asus Trump aga oma sõnu sööma, kui ütles hoopis, et väed tuuakse Süüriast välja aeglaselt ning seni võitlevad nad ISISe mässulistega.

USA rahvusliku julgeoleku nõuniku John Boltoni sõnul sõltub USA vägede Süüriast välja viimine teatud eeltingimuste täitmisest, mistõttu ütles ta sel nädalal, et kavatseb paluda reisil Ankaralt kinnitust, et Põhja-Süüria kurdid võivad tunda end turvaliselt.

Ühendriikide välisminister Mike Pompeo ütles eelmisel nädalal USA vägede väljatoomist Süüriast kommenteerides: «Tähtis on tagada, et türklased ei tapaks maha kurde, kaitsta usuvähemusi seal Süürias. Kõik need asjad on endiselt osa Ameerika missioonist.»

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ütles täna, et Türgi alustab rünnakut Süüria kurdi võitlejate vastu, kui USA lükkab edasi vägede väljaviimise kodusõjast laastatud riigist.

Kurdide rahvakaitseüksused (YPG) ja Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), milles kurdid moodustavad põhijõu, on etendanud USA juhitava koalitsiooni toetusel äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastases võitluses juhtivat rolli.

Ankara peab YPG-d keelatud Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks. PKK on Türgi riigi vastu mässanud 1984. aastast saadik ning seda peavad terrorirühmituseks nii Ankara kui selle lääneliitlased.

Tagasi üles