Saksa paremäärmuslik erakond võetakse julgeolekuameti luubi alla (3)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Saksamaa Konstitutsioonikaitse Föderaalne Teenistus (BfV) võttis luubi alla paremradikaalse erakonna Alternatiiv Saksamaale.
Saksamaa Konstitutsioonikaitse Föderaalne Teenistus (BfV) võttis luubi alla paremradikaalse erakonna Alternatiiv Saksamaale. Foto: Christian Ohde / imago/Christian Ohde / Scanpix

Saksamaa sisejulgeolekuamet BfV asub uurima paremradikaalset erakonda Alternatiiv Saksamaale (AfD), et selgitada välja, kui äärmusliku parteiga on tegemist.

Teadaolevalt koostas Saksamaa Konstitutsioonikaitse Föderaalne Teenistus (BfV) 450-leheküljelise raporti, milles jõuti järeldusele, et paremradikaalne opositsioonierakond AfD väärib lähemat uurimist. 

AfD asutati euroskeptilise parteina, kuid Saksa parlamenti pääses see pärast paremäärmusliku tiiva esile kerkimist ning islami- ja sisserändevastase põhijoone valimist. Erakond on pälvinud negatiivset tähelepanu seoses vastuoluliste seisukohtadega holokausti ja Natsi-Saksamaa suhtes. 

Väljaanne Tagespiegel kirjutas, et BfV on pööranud AfD liikmete väljaütlemistele palju tähelepanu.

BfV pressiesindaja raporti koostamist veel ei kinnitanud, aga lubas korraldada pressikonverentsi, mille raames teema põhjalikult avatakse.

Saksamaa põhiseaduses on punktid, mis peaksid tagama kaitse äärmusluse vastu. Muu hulgas lubatakse julgeolekuorganitel põhjalikult uurida parem- ja vasakäärmuslike erakondi.

«Kes iganes diskrimineerib inimesi nende päritolumaa põhjal on rassist ja rahvuslane,» kirjutas välisminister Heiko Maas raportit kommenteerides Twitteris. «Osa AfD liikmeid sobib BfV uurimise alla.»

Juba detsembris teatas BfV uus juht Thomas Haldenwang, et tema kasutuses on rohkem ressursse, et jälgida paremäärmuslasi.

BfV sõnul tegutseb üle Saksamaa 24 000 paremekstremisti, kellest pooled on orienteeritud vägivallale. «Oleme märganud vägivalda migranditaustaga inimeste ja juudiasutuste vastu,» lausus Haldenwang.

BfV juht kritiseeris juba siis parlamendierakonda AfD. «Kui Saksamaa Liidupäeva kuuluv erakond annab korduvalt ja valjult sellele debatile hoogu juurde, siis see võib aidata paremäärmuslastel uusi toetajaid leida,» ütles ta.

Tagasi üles