iDeal kampaania

Sudaani politsei teatel hukkus neljapäeval protestides kaks inimest

Eile kogunesid Sudaani pealinnas Hartumist valitsusmeelsed, kellele president Bashir esines sütitava kõnega. Pilt on illustreeriv.

FOTO: MOHAMED NURELDIN ABDALLAH / REUTERS / Scanpix

Sudaani politsei teatas reedel, et päev varem pealinna Hartumi raputanud valitsusvastaste meeleavalduste käigus hukkus «vaid kaks» inimest.

Protestiaktsiooni korraldajad teatasid neljapäeval kolmest hukkunust.

«Suri ainult kaks inimest, mitte kolm. Ma kinnitan, et saadud vigastustesse suri ainult kaks inimest,» ütles politsei pressiesindaja kindral Hashim ajakirjanikele.

Ta lisas, et julgeolekujõud ei kasutanud meeleavaldajate vastu lahingmoona.

Meeleavaldajad püüdsid neljapäeval marssida Hartumis presidendipalee juurde, kuid märulipolitsei ajas nad jõuga laiali, nagu eelmistelgi kordadel.

Reedel puhkesid Hartumi Burri linnajaos kokkupõrked politseinike ja matuseliste vahel, kes osalesid ühe neljapäevasel meeleavaldusel hukkunu matusel.

Üleriigilisteks meeleavaldusteks kasvanud protestid leiva hinnatõusu vastu puhkesid algselt 19. detsembril Atbaras Sudaani idaosas. 

Meeleavaldused on kasvanud üleüldiseks protestiliikumiseks president Omar al-Bashiri 30 aastat kestnud võimu vastu. Kokkupõrgetes julgeolekujõududega on rahutuste käigus hukkunud vähemalt 24 inimest, väidavad ametnikud. Inimõiguslaste sõnul on ohvrite arv suurem. 

Inimõigusorganisatsioon Amnesty International teatas eelmisel nädalal, et enam kui 40 inimest on hukkunud ja üle tuhande kinni peetud. 

Meeleavalduste organiseerimise on enda kanda võtnud Sudaani kutseliit, mis koondab arste, õpetajaid, insenere ja teiste ametite esindajaid, kuna suur arv protestiaktsioone juhtinud opositsioonipoliitikuid on kinni võetud.  

Protestijad süüdistavad 1989. aastal sõjalise riigipöördega võimule tulnud Bashiri majanduse põhjalaskmises ning sõjaliste operatsioonide ülerahastamises Darfuris ja Lõuna-Sudaani piirialadel. 

Tagasi üles