Pentagon: kliimamuutused on riikliku julgeoleku küsimus

USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan ja Jaapani kaitseminister Takeshi Iwaya kolmapäeval Pentagoni ees.

FOTO: PIXELFORMULA/SIPA/PIXELFORMULA/SIPA

Kliimamuutused on USA jaoks riikliku julgeoleku küsimus ja paljud sõjaväerajatised on seetõttu silmitsi üha suuremate raskustega, teatas kaitseministeerium reedel raportis, mida tabas kriitika probleemi ulatuse alahindamises.

Pentagoni 22-leheküljeline dokument analüüsis 79 «prioriteetset» sõjaväerajatist üle Ühendriikide ja leidis, et paljud neist on haavatavad üleujutustele, maastikupõlengutele ning kõrbestumise, põua ja igikeltsa sulamise mõjudele.

«Muutuva kliima mõjud on riikliku julgeoleku küsimus, millel on potentsiaalne mõju kaitseministeeriumi missioonidele, operatiivplaanidele ja rajatistele,» seisis dokumendis.

Sõjavägi «peab olema võimeline planeerima praegusi ja tulevasi operatsioone viisil, et nad suudaksid toime tulla erinevate ohtude ja olukordade mõjuga, muuhulgas nendega, mis tekkivad ilma ja loodusnähtuste tagajärjel», nähtus raportist.

Kriitikute sõnul ei ole raport piisavalt üksikasjalik ja ei maini mitut hiljutist orkaani, mis purustasid või kahjustasid USA sõjaväerajatisi.

Orkaan Michael laastas eelmisel aastal Tyndalli õhujõudude baasi Florida osariigis ning selle taastamisele kulub rohkem kui viis miljardit dollarit.

USA president Donald Trump on avalikult kõrvale lükanud väited, mida toetab enamik kaalukaid teadusasutusi, et inimtegevusest põhjustatud kasvuhoonegaasid on süüdi maakera kiires soojenemises, mis toob kaasa üha äärmuslikumaid ilmanähtusi.

Trumpi valitsus leevendanud kasvuhoonegaasi emissioonide piiramisele suunatud regulatsioone.

Tagasi üles