Slovakkia eitab seotust endise agendi röövimisega Malis

Mali politsei.

FOTO: MICHELE CATTANI / AFP/Scanpix

Slovakkia ametnike sõnul ei mänginud nad mingit rolli Malis aset leidnud endise Slovakkia salateenistuse agendi röövimises, keda riigi valitsus kaks aastat tagasi kodumaale palus saata.

Endine Slovakkia luureagentuuri SIS ametnik Lubos Kosik rööviti relvastatud meeste poolt läinud nädalal tema Mali pealinnas Bamakos asunud kodust.

Bratislava nõudis kahe aasta eest, et Mali Kosiku neile välja annaks pärast ühe 1995. aastal aset leidnud röövimisjuurdluse taasavamist. Kahtlustati, et röövimisega olid seotud luureagentuurid.

«Me ei osalenud Kosiku röövimises,» ütles Slovakkia välisministeeriumi esindaja Boris Gandel. «Mul pole mingit infot teiste ametivõimude võimaliku seose kohta.»

Gandeli teatel ei olnud nendeni jõudnud ka Mali ametivõimude kinnitus, et Kosik rööviti.

Ka Slovakkia justiitsministril Gabor Galil polnud eile õhtul Kosiku kohta infot.

SISi esindaja Branislav Zvara lükkas katergooriliselt ümber võimaluse, et agentuur Kosiku küsimuses midagi ebaseaduslikku ette võttis.

1995. aastal rööviti tollase presidendi Michal Kovaci poeg ja Slovakkia taasavas selle kohta käivitatud juurdluse 2017. aastal. Kovaci poeg leiti Slovakkia naabruses asuvast Austriast ja sealne kohus leidis 1995. aastal, et Slovakkia luureteenistusel, kus tollal töötas ka Kosik, oli juhtunus mängida oma roll.

1998. aastal väljastas tollane peaminister ja Kovaci rivaal Vladimir Meciar juhtunu osas amnestia ja see kadus uudistest.

Väljaandmispalve saadeti Malisse, sest Kosik mõisteti seal finantspettuse eest vangi. Lisaks oli ta seoses Kovaci poja röövimisega kuulutatud ka rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.

Mali ametivõimud lasid Kosimu vabadusse läinud aasta novembris.

Mali justiitsallikas ütles läinud nädalal AFP-le, et riigi õigussüsteem lükkas Slovakkia väljasaatmispalve tagasi, sest see polnud põhjendatud. Allikas lisas, et Bamako Kosiku röövimisega seotud ei olnud.

Ühele Slovakkia meediaväljaandele mullu novembris antud telefoniintervjuus ütles Kosik, et on valmis Kovaci juhtumi kohta tunnistusi jagama.

Tagasi üles