Venemaa tahab dekriminaliseerida «vältimatu» altkäemaksu

Vene rublad.

FOTO: Valeri Šarifulin/TASS/Scanpix

Venemaa justiitsministeerium tegi ettepaneku lõpetada ametnike karistamine, kes on olnud sunnitud «erakorralistel põhjustel» altkäemaksu võtma või sooritanud muid korruptiivseid tegusid.

Plaanile andis tõuke president Vladimir Putini eelmise aasta juunis välja käidud idee, mille kohaselt pääseksid kohtulikust karistusest need ametnikud, kes on toime pannud korruptiivseid akte «erakorralistel põhjustel».

Justiitsministeeriumi kavandatud seadusmuudatus vabastaks õiguslikust vastutusest ametnikud, kes on olnud olukorras, kus korruptsioon on vältimatu.

«Teatud oludes on piirangutest ja keeldudest kinni pidamine, et ennetada või lahendada huvide konflikte, objektiivsetel põhjustel võimatu,» märgiti valitsuse portaali riputatud eelnõu kavandis.

Justiitsministeerium ei toonud näiteid «erakorralistest põhjustest», mille alusel on võimalik karistusest pääseda.

Venemaa ärileht Vedomosti teatas eile, et ministeerium pakub konkreetseid näiteid eranditest 8. veebruaril, mil korruptsioonivastase seaduse aruteludega lõpule jõutakse.

Korruptsioonivastase võitlusega tegeleva Transparency International Venemaa haru asejuhataja Ilja Šumarov lausus, et seadusmuudatused pakuvad ametnikele võimalusi vastutusest kõrvale hiilida.

«Erakorraliste olude kasutamiseks pole ühtki ratsionaalet selgitust,» märkis Šumarov.

Tagasi üles