iDeal kampaania

Uuring: naiste ajud näivad olevat meeste omadest aastaid nooremad

Uuringu üks autoreid St. Louisis asuva Washingtoni Ülikooli Meditsiinikooli radioloogia abiprofessor Manu Goyal.

FOTO: SWNS/ScanPix

Naised kalduvad meestest kauem elama ja nende mõistus püsib terav kauem kui meestel, selgus esmaspäeval avaldatud uuringust, milles leiti, et naiste ajud tunduvat olevat meeste omadest aastaid nooremad. 

Naised kalduvad meestest kauem elama ja nende mõistus püsib teravana kauem kui meestel, selgus esmaspäeval avaldatud uuringust, milles leiti, et naiste ajud tunduvat olevat meeste omadest aastaid nooremad. 

Uuringus läbisid 121 naist ja 84 meest aju metabolismi ehk hapniku ja glükoosiga varustatuse mõõtmiseks positron-emissioontomograafia (PET). 

Nagu teisedki kehaorganid, kasutab aju suhkrut energiaallikana, kuid täpne viis, kuidas ta glükoosi lagundab, võib öelda palju aju metaboolse vanuse kohta. 

Uuringus osalesid patsiendid vanuses 20.-80. eluaastateni ja kõigis vanusekategooriates olid naiste ajud meeste omadest metaboolselt nooremad, selgus USA ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences avaldatud uuringust. 

Masinaõppe algoritm näitas, et naiste ajud olid nende kronoloogilisest vanusest keskmiselt 3,8 aastat nooremad. Meeste ajud seevastu olid nende tegelikust vanusest 2,4 aastat vanemad. 

"Asi pole selles, et meeste ajud vananevad kiiremini," ütles uuringu autor Manu Goyal, kes töötab St. Louisis asuvas Washingtoni Ülikooli Meditsiinikoolis radioloogia abiprofessorina. 

"Nad alustavad täiskasvanuiga umbes kolm aastat vanemana kui naised ja see püsib nii kogu elu jooksul," lausus Goyal. 

Ühe teooria järgi hakkavad hormoonid aju metabolismi kujundama noores eas, asetades naised kursile, mis jääb kogu elu lõikes meestega võrreldes nooruslikumaks. 

Teadlased loodavad välja selgitada, kas soopõhised erinevused aju metabolismis võivad etendada kaitsvat rolli naiste jaoks, kes kalduvad näitama kõrges eas kognitiivsete võimete testides paremaid tulemusi. 

See "võib tähendada, et põhjus, miks naisi ei taba kõrges eas nii suurel määral kognitiivsete võimete langus, on selles, et nende ajud on faktiliselt nooremad", lausus Goyal. 

Teadlased jätkavad uurimistööd selle uuringu tulemuste paremaks mõistmiseks. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles