T, 3.10.2023

Freedom House: EL-is on demokraatia suurim allakäik Ungaris, Eesti on vabaduse poolest jätkuvalt üks eeskujulikumaid

Facebook
Comments 37
Vabadussõja võidusammas.
Vabadussõja võidusammas. Foto: Craig Robinson / PantherMedia / Craig Robinson

USA inimõigusorganisatsiooni Freedom House iga-aastases raportis maailma riikide ja poliitilistest ja kodanikuvabadustest on esmakordselt üks Euroopa Liidu riik - Ungari - hinnatud vaid «osaliselt vabaks»,  kirjutas teisipäeval USA väljaanne Bloomberg. 

Eesti püsib raportis kindlalt «vabade» riikide seas, kuigi Freedom House'i hinnangul on vabadused maailmas 13. järjestikust aastat languses. 

Tagasilangus puudutab seejuures riike kõigis piirkondades ning nii väljakujunenud demokraatiaid nagu Ühendriigid, aga ka Venemaa ja Hiina taolisi autoritaarseid režiime, märgib organisatsioon. 

Kui ajavahemikus 1988-2005 vähenes «mittevabadena» määratletud riikide osakaal maailmas 37-lt 23 protsendile ja «vabade» oma tõusis 36-lt 46 protsendile, siis nüüd on tendents vastupidine, kuigi aeglasem. 

Ajavahemikus 2005-2018 kerkis «mittevabade» riikide osakaal 26 protsendini ning «vabade» oma langes 44-le.

Demokraatia kadumine Ungaris peaminister Viktor Orbáni võimu ajal on olnud «kõige dramaatilisem langus, mida on (EL-is) eales nähtud», märkis Freedom House raportis, kus kõik ülejäänud EL-i riigid olid määratletud «vabadena». 

Ungari valitsus lükkas raporti järeldused teisipäevases avalduses tagasi. Budapesti väitel kuulub Freedom House USA-s elava Ungari miljardäri George Sorose impeeriumi ning suurem osa selle eelarvest pärineb USA valitsuselt. 

Aastal 2010. võimule naasnud Orbán on määranud oma liitlasi varem iseseisvate institutsioonide etteotsa, laiendanud oma mõjuvõimu kohtusüsteemi üle ning piiranud teisitimõtlemist uute regulatsioonidega ülikoolide ja kodanikuühiskonna suhtes, kirjutas Bloomberg. EL arutab Ungarile sanktsioonide kehtestamist seadusliku korra väidetava rikkumise eest. 

«Ungari on teerajaja demokraatia lammutamisel,» sõnas Freedom House'i Euroopa ja Euraasia uuringute juht Zselyke Csaky. «See on põhjustanud jäljendajate esilekerkimise EL-is ja ka üle Atlandi (ookeani),» lisas ta. 

Positiivsete näidetena tõi Freedom House mullusest esile Angola, Armeenia, Ecuadori, Etioopia ja Malaisia. «Vaba» staatusest «osaliselt vabaks» langes aga EL-i pürgiv Serbia.

Pingerida troonivad maksimaalselt saja punktiga kolm Põhjamaad – Soome, Norra ja Rootsi. Eestile on antud 94 punkti, sama palju punkte kogusid ka Saksamaa, Hispaania, Tšiili, Küpros, Andorra, Sloveenia ja Island. 

Facebook
Comments 37

Märksõnad

Tagasi üles