Kosovo peaminister määras võimaliku sõjaroimari oma nõunikuks

Sylejman Selimi.

FOTO: HAZIR REKA / REUTERS/Scanpix

Kosovo peaminister Ramush Haradinaj nimetas endise sõjaaegse mässuliste komandöri oma nõunikuks vaid mõni päev enne seda, kui  rahvusvaheline sõjaroimakohus peaks teda küsitlema.

Valitsuse kõneisik Donjeta Gashi ütles, et endine Kosovo Vabastusarmee (KLA) komandör Sylejman Selimi määrati ametisse eelmisel nädalal.

Selimi kandis juba vangistust tsiviilelanike vastu sooritatud kuritegude eest 1998.-1999. aasta iseseisvussõja ajal serblaste vastu, milles hukkus 13 000 inimest. Ta vabastati eelmisel reedel.

KLA üks kõige kurikuulsamaid komandöre, kes lühiajaliselt juhtis ka sisside peastaapi, kinnitas meediale, et Haagi kohtu prokurörid küsitlevad teda järgmisel nädalal.

Haradinaj ütles eelmisel kuul intervjuus AFP-le, et Kosovo reageerib kõikidele kohtu nõudmistele, kuid lisas, et Kosovo on sellest tribunalist väsinud.

Euroopa Liidu toetatud kohus loodi 2015. aastal, et mõista kohut KLA sooritatud kuritegude üle serblaste, romade ja Kosovo albaanlaste poliitiliste oponentide vastu sõja ajal ja pärast sõda.

48-aastane Selimi juhtis KLA üksusi Drenica piirkonnas, kus leidsid aset eriti rasked lahingud Serbia vägedega.

Selimi sai 2011. aastal Kosovo suursaadikuks Albaanias, kuid lahkus ametist enne seda, kui talle esitati süüdistus piinamistest KLA kinnipidamiskeskuses. Ta võeti vahi alla ja mõisteti 2016. aastal kohalikus kohtus seitsmeks aastaks vangi.

Tagasi üles