T, 3.10.2023

Hispaania võimud käskisid koristada avalikkusest kõik Franco diktatuuri sümbolid

Facebook
Comments 4
Kuigi suurem osa Francisco Franco režiimi meenutavaid sümboleid on Hispaania avalikust ruumist juba kõrvaldatud, on neid siiski veel enam kui 600 omavalitsuses. Pildil Franco armee võidu auks püstitatud ausamba mahavõtmine Barcelonas 2011. aastal.
Kuigi suurem osa Francisco Franco režiimi meenutavaid sümboleid on Hispaania avalikust ruumist juba kõrvaldatud, on neid siiski veel enam kui 600 omavalitsuses. Pildil Franco armee võidu auks püstitatud ausamba mahavõtmine Barcelonas 2011. aastal. Foto: JOSEP LAGO / AFP / Scanpix

Hispaania justiitsministeerium andis rohkem kui 600 omavalitsusele käsu kõrvaldada avalikest kohtades Francisco Franco diktatuuri sümbolid.

Juba 2007. aastal võeti vastu nn ajaloomälu seadus, mis käsib kõrvaldada diktatuuri sümbolid nagu Franco kindralite nimed tänavatel ja kujud väljakutel. Erandid on lubatud vaid väga harvadel juhtudel, kui objekti peetakse oluliseks selle usu- või kunstiväärtuse pärast.

Riikliku statistikaameti INE andmetel on aga üle Hispaania veel 1171 Franco-aegsete valitsusliikmete nimedega tänavat ja väljakut, ütles justiitsministeerium.

Ministeeriumi ajaloomälu osakonna juhataja on nüüd kirjutanud 656 omavalitsusele, kus leidub veel Franco-aegseid sümboleid, ja käskinud kõik diktatuuri meenutavad vapid, embleemid, tahvlid ja muud objektid kõrvaldada.

Sotsialistist peaminister Pedro Sánchez lubas mullu juunis võimule tulles teha 1936.–1939. aasta kodusõja ja sellele järgnenud neljakümneaastase diktatuuri tuhandete vabariiklastest ohvrite mälestuse rehabiliteerimise oma südameasjaks.

Plaani keskmes on Franco säilmete viimine Madridi lähedal asuvast hiiglaslikust mausoleumist mõnda tagasihoidlikumasse kohta.

Francisco Franco mausoleum Madridi lähistel.
Francisco Franco mausoleum Madridi lähistel. Foto: MATHIEU PATTIER/SIPA / MATHIEU PATTIER/SIPA
Facebook
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles