Saudi kroonprints ähvardas Khashoggit aasta enne tapmist

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mohammed bin Salman.
Mohammed bin Salman. Foto: Sergio Moraes / Reuters / Scanpix

USA seadusandjad ähvardasid rakendada karmimaid meetmeid Saudi Araabia vastu, sest ilmnes, et mõjuvõimas Saudi kroonprints ähvardas tapetud ajakirjanikku Jamal Khashoggit juba aasta enne tapmist.

Kongress on andnud USA presidendile Donald Trumpile tänaseni aega otsustada, kas kroonprints Mohammed bin Salman andis käsu Khashoggi tapmiseks. Khashoggi tapeti 2. oktoobril Saudi Araabia Istanbuli konsulaadis. Tema säilmeid ei ole seni leitud.

ÜRO eriraportöör Agnes Callamard ütles eile, et Khashoggi tapmine oli ettekavatsetud ja selle panid toime kuningriigi ametnikud.

Ajaleht New York Times kirjutas USA luuretoimikuid näinud ametnikele viidates, et prints Mohammed olla 2017. aastal pealtkuulatud vestluses nõunikuga ähvardanud, et läheb Khashoggile kuuliga järele, kui ta Ühendriikidest Saudi Araabiasse ei naase.

USA luure tegi sellest järelduse, et auahne 33-aastane troonipärija oli valmis ajakirjanikku tapma, ehkki ei pruukinud kavatseda teda otseselt maha lasta, lisas leht. Saudi võimud püüdsid esialgu Khashoggi mõrva maha salata ja tunnistasid seda alles mitu nädalat hiljem välisriikide survel.

Jamal Khashoggi.
Jamal Khashoggi. Foto: Hasan Jamali / AP / Scanpix

Kuningriigi võimude teatel panid mõrva toime volitusteta tegutsenud Saudi ametnikud, kuid USA Luure Keskagentuur (CIA) on väidetavalt järeldanud, et selleks andis suure tõenäosusega käsu kroonprints.

Oktoobris andis USA senati välissuhete komitee Trumpi administratsioonile 120 päeva aega otsustamaks, kas prints Mohammed andis käsu Khashoggi tappa. Aeg saab täis täna.

Kuna Trumpi administratsioonilt otsustavaid samme oodata ei ole, pakkus senati vabariiklaste ja demokraatide rühm eile välja eelnõu, millega kärbitaks relvamüüki Saudi Araabiale. Sama eelnõu nõuab ka sanktsioone Khashoggi tapmisega seotud saudidele ning välisministeeriumi raportit inimõigustest Saudi Araabias ja tema osalusest Jeemeni sõjas.

«Nähes, et Trumpi administratsioonil ei ole kavas nõuda härra Khashoggi mõrvarite täielikku vastutuselevõtmist, on kongressil aeg tegutseda ja rakendada tegelikke meetmeid, et vaadata põhjalikult üle meie suhted Saudi Araabia kuningriigiga ja saudide juhitava koalitsiooniga Jeemenis,» ütles välissuhete komitee demokraadist liige Robert Menendez. Eelnõu toetavad ka vabariiklased, seal hulgas Trumpi lähedane liitlane Lindsey Graham.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles