Janukovõtšil on Putini käsul riiklik julgestus

Ukraina endine president Viktor Janukovõtš.

FOTO: TATYANA MAKEYEVA / REUTERS / Scanpix

Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov ütles, et Ukraina kukutatud presidendil Viktor Janukovõtšil on Vene presidendi korraldusel riiklik julgestus.

Ajakirjanike küsimusele, kas Janukovõtsi turvatakse, vastas Peskov: «Teda valvatakse Vene presidendi käsul... Riiklik julgestus antakse riigipea käsul.»

Täpsustavale küsimusele, kas Janukovõtsi turvamise kohta on olemas ka Vladimir Putini seadlus, kostis Peskov: «Jah, see tuli, kui ta (Janukovõtš) riigipeana Venemaale saabus.» Peskovi sõnul ei saa ta öelda, milline ametkond Janukovõtši turvab. 

Ajakirjanikke huvitas ka Janukovõtši õiguslik seisund Venemaal, mille kohta ütles Peskov, et ta saabus Venemaale Ukraina riigipeana. Peskov väitis, et Janukovõtši vastu korraldati relvastatud riigipööre.

Tegelikkuses kõrvaldati venemeelne president võimult parlamendihääletuse järel. Põhjustena toodi välja ametiposti hülgamine ja enam kui 80 meeleavaldaja hukkumine.

Ukraina ekspresident mõisteti jaanuaris tagaselja 13 aastaks riigireetmise ja 2014. aasta ülestõusu verise mahasurumise eest vangi.

Vastupidiselt rahva tahtele otsustas Janukovõtš, et Ukraina tugevdab Euroopa Liitu pürgimise asemel hoopis sidemeid Venemaaga. President otsustas protestid jõuga maha suruda ning lükkas riigi kodusõja veerele.

Janukovõtš mõisteti süüdi ka kaasosaluses agressiivses sõjas Ukraina vastu. Ta oli Ukraina president 2010. aasta kevadest 2014. aasta veebruari lõpuni, mil põgenes Maidani meeleavalduste survel Venemaale ning palus Putinil väed Ukrainasse saata.

Tagasi üles