USA kaitseministri kohusetäitja saabus etteteatamata Bagdadisse

USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan vastas eile Afganistanis ajakirjanike küsimustele, täna sõitis ta etteteatamata Iraaki.

FOTO: AFGHANISTAN MINISTRY OF DEFENSE HANDOUT HANDOUT / EPA / Scanpix

USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan saabus täna etteteatamata visiidile Bagdadi, et arutada Ühendriikide vägede kohalolekut Iraagis pärast Süüriast lahkumist.

Jaanuaris ametisse astunud Shanahan sõitis Bagdadi Afganistanist ja teadaolevalt konsulteerib ta USA vägede edasise kohaloleku üle Ühendriikide komandöride ning Iraagi valitsusliikmetega.

Shanahan ütles, et tahab iraaklastelt endilt kuulda, mis seisus on võitlus äärmusrühmituse Islamiriik (IS) riismetega.

Esmakordselt Iraaki külastav Shanahan kohtub ka peaminister Adel Abdul-Mahdiga.

Pühapäeval Washingtonist lahkudes ajakirjanike küsimustele vastates ei soovinud Shanahan öelda, kas ta teeb ettepaneku viia Iraaki täiendavaid erivägesid korvamaks lähinädalateks kavandatud vägede väljaviimist Süüriast.

USA-l on Iraagis umbes 5200 sõjaväelast, kes aitavad sealseid julgeolekujõuda väljaõppe ja nõuga.

USA president Donald Trump ärritas eelmisel nädalal Iraagi liidreid teatega, et tahab jätta Ameerika sõdurid Bagdadist loodes asuvasse Al-Asadi õhuväebaasi, et hoida sealt silma peal nii Süüria äärmuslastel kui Iraanil.

«Iraagi põhiseadus keelab kasutada Iraaki naaberriigi ründamiseks,» ütles president Barham Saleh, kelle sõnul USA väed viibivad Iraagis vastavalt kahe riigi kokkuleppele seaduslikult, kuid igasugune tegevus väljaspool seda raamistikku on vastuvõetamatu.

Välisriikide mõju vähendamine on tõusnud Iraagis oluliseks teemaks pärast eelmise aasta parlamendivalimisi, kus esinesid tugevalt Iraaniga seotud šiiapoliitikud. Iraak on üha keerulisemas positsioonis, sest pinged tema kahe peamise liitlase, Ameerika Ühendriikide ja Iraani vahel on muutunud üha pingelisemaks.

Tagasi üles