N, 7.12.2023

Salaoperatsioon USAs: politseinikud mäkerdasid end mustanahaliseks ja müüsid kokaiini pähe kriiti

Copy
Väljavõte Baton Rouge'i politsei 1993. aasta aastaraamatust.
Väljavõte Baton Rouge'i politsei 1993. aasta aastaraamatust. Foto: therougecollection.net

USAs on suurt furoori tekitanud juhtum, kus 1990. aastate alguses suundusid kaks Baton Rouge’is narkoäri ohjata püüdnud politseinikku peamiselt mustanahalistega asutatud piirkonda salaoperatsioonile narkodiilereid kehastama: linnaosa tänavapilti sulandumiseks plätserdasid valgenahalised mehed oma näod pruuniks ning võtsid kokaiini pähe kaasa pudiks tehtud kriiti.

«Nad mitte ainult ei tea, et me oleme politseinikud – nad ei tea ka seda, et oleme valged!» kuulutas toona detektiivi ametis olnud Frankie Caruso ajalehele The Advocate 1993. aastal, mil politseioperatsioon toimus.

Nüüd, 26 aastat hiljem palus Baton Rouge’i politseijaoskond toona kasutatud kohatu taktika pärast vabandust, sest sattus laialdase pahameele alla, kui avalikkuses hakkas ringlema aastaraamatus avaldatud foto kahest maskeeritud politseinikust, kellest üks näitab pildil kehakeelega tuntud jõugusümboleid. Fotoallkirjas nimetatakse mehi soulivendadeks, kirjutas The Washington Post.

Tegu on juba mitmenda nn blackface’i skandaaliga, mis on USAs viimasel ajal lahvatanud. Blackface’iks nimetatakse alandavat praktikat, kus grimmi abil muudetakse valgenahaline inimene mustanahaliseks.

Sobimatu nüüd ja toona

Baton Rouge’i politseijuht Murphy Paul kinnitas, et nädalavahetusel kohalikul veebilehel Rouge Collectio avaldatud foto pärineb jaoskonna heaks kiidetud operatsioonist 1993. aasta veebruaris.

«Blackface’i fotod on sobimatud ja solvavad. Need olid sobimatud siis ja on sobimatud praegu,» toonitas Paul, kes ise on afroameeriklane. «Baton Rouge’i politseijaoskond tahab vabandada kõigi meie kodanike ja ka teiste ees, keda need fotod võisid solvata.»

Viimase kuuga on blackface’i skandaal viinud ametist Florida osariigisekretäri ning pannud keerukasse olukorda Virginia osariigi kuberneri Ralph Northami ning sama osariigi justiitsministri Mark R. Herringi. Lisaks on ulatuslikku mustanahaliseks grimeerimist avastatud aastakümnete kestel kokku pandud ülikooli aastaraamatutest.

Politsei tööpraktikast on varasemast teada juhtum aastast 1990, kui blackface’i kasutanud salaoperatsioon tekitas suurt pahameelt Floridas Naplesis.

Toona kirjutas ajaleht St. Petersburg Times, et umbes 250 vihast Naplesi elanikku kirjutasid kirja, milles palusid FBId ja USA justiitsiministrit algatada uurimine operatsiooni osas, kus valgenahalised politseinikud läksid mustanahalisi kehastades tänavale kokaiini müüma.

«Politsei paistab ütlevat, et narkodiiler näeb nii välja,» selgitas kogukonnaaktivist Fran Haugabrook ajalehele 1990. aastal. «Teissõnu on narkodiiler mustanahaline. See on alandav.»

Kohalik politseijuht otsustas selle peale küll loobuda taktikast, kui ei leidnud, et midagi oleks valesti tehtud, kuna suurem osa narkootikumidega äritsejatest olid tema sõnul mustanahalised ning neil polnud lihtsalt mustanahalisis ametnikke, keda salaoperatsioonile saata – jaoskonna 75 töötajast oli AP andmeil toona vaid üks mustanahaline.

Liiga vähe mustanahalisi politseinikke

Sama probleem tingis ilmselt ka Baton Rouge’is 1993. aastal korraldatud halvamaigulise salaplaani. Väidetavalt olid jaoskonna kaks mustanahalist narkopolitseinikku piirkonnas liiga tuntud, mistõttu püüdis operatsioonis osalenud Frankie Caruso abikaasa teda ja tema samuti valgenahalist paarimeest Don Stone’i mustanahaliseks maskeerida, kirjutas The Advocate toona.

Meestest avaldatud fotol kannab üks neist teksajakki kapuutsiga dressipluusi peal ning peas on tal kapuutsi all nokamüts ning käed on seatud jõuguliikmetele omase žesti asendisse. Teine meestest on lasknud teksatunkede traksi hooletult õlalt alla vajuda ning tema taskust tolkneb välja kollane pearätt. Mõlemal on ees päikeseprillid ning nad näevad välja äärmiselt jumekad.

Tänaval olla nad toonase kirjelduse kohaselt leidnud vähem kui tunniga kümme ostjat, kellele esitati vahistamise asemel kohtukutse, kuna vangla oli käimas oleva narkosõja tipphetkel liiga täis. Üks 50. eluaastates mees olla püüdnud neilt narkootikume osta toidutalongidega.

Caruso kinnitas The Washington Postile, et tema on nädalavahetusel avalikustatud fotol, kuid ei kommenteerinud asja rohkem. Stone, kes töötab endiselt politseijaoskonnas, polnud kommentaarideks kättesaadav nagu ka toonane kohalik politseijuht Greg Phares.

Nii Caruso kui ka Phares väitsid aga The Advocate’ile üleeile, et nad ei tahtnud salaoperatsiooniga kedagi solvata, vaid püüdsid lihtsalt narkootikume tänavalt minema tõrjuda.

Caruso, kes enda sõnul kandis toona ka osana kostüümist kuldhammast, leidis, et maskeering oli töö tegemiseks vajalik ning sama hästi oleks ta võinud rõivastuda geiks, mootorratturiks või prostituudiks.

Endiselt korrakitsejõududes töötav Phares arvas, et naeruväärne on asja tagantjärele rassismiga seostada.

Baton Rouge’i politseijaoskonna juht Paul kinnitas, et endiselt seal ametis olev Don Stone karistust kartma ei pea, kuna uusi reegleid ei saa rakendada tagasiulatuvalt, kui samas ta rõhutas, et enam midagi sellist kindlasti ei tehtaks.

«Isegi kui see oli jaoskonna heakskiidetud töötava 25 aastat tagasi, ei muuda see asja õigeks,» rõhutas üleeile avalduses Baton Rouge’i linnapea Sharon Weston Broome. «Blackface pole lihtsalt kostüüm. See meenutab selle riigi valusat ajalugu ja see pole üheski olukorras kohane.»

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles