E, 28.11.2022

Venezuela president: USA varastas miljardeid ja pakub vaid mädanenud raasukesi

AFP/BNS
Venezuela president: USA varastas miljardeid ja pakub vaid mädanenud raasukesi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Venezuela President Nicolas Maduro abikaasa Cilia Floresega.
Venezuela President Nicolas Maduro abikaasa Cilia Floresega. Foto: HANDOUT / REUTERS/Scanpix

Venezuela president Nicolas Maduro süüdistas Ühendriike miljardite dollarite varastamises, mille eest pakutakse vastu vaid raasukesi näruse humanitaarabi näol.

«See kõik on lõks, nad on tegemas etendust mädanenud ja saastunud toiduainetega. Nad on varastanud 30 miljardit ja nad pakuvad vastu vaid mädanenud toidu raasukesi,» teatas Maduro kõneledes toetajatele Ciudad Bolivarris.

USA saadab Venezuela-Colombia piirile uue suure humanitaarabisaadetise, mis viiakse kohale sõjalennukitega, selgus välisministeeriumi lekkinud e-kirjast kongressile.

250 tonni abi jõuab täna piirilinna Cúcutasse, kus on ladudes Venezuelasse toimetamist ootamas juba tonnide kaupa kaste esmatarbekaupadega.

USA sõjavägi toetab tsiviilorganisatsioonide humanitaarabimissioone paljudes maailma piirkondades, kuid Venezuelasse ei ole nad varem abi viinud.

USA rahandusministeerium teatas, et kehtestab sanktsioonid viiele julgeoleku- ja luureametnikule, kes on lähedased Venezuela «endisele» presidendile Nicolás Madurole.

Sanktsioonid määratakse teiste hulgas Venezuela sõjaväe vastuluureteenistse ülemale ja valitsemisõiguseta endise presidendi Maduro presidendi kaardiväe komandörile Ivan Rafael Hernándezele. Teda süüdistatakse tõsistes inimõigusrikkumistes ning kodanikuühiskonna ja demokraatliku opositsiooni mahasurumises.

Viie sanktsioonidega karistatava hulgas on Venezuela riikliku naftafirma PDVSA president Manuel Quevedo ja riikliku luureteenistuse (SEBIN) juht Manuel Ricardo Cristopher, kelle juhtimisel on toime pandud massilisi piinamisi, inimõigusrikkumisi ja taga kiusatud opositsiooni.

Ülejäänud kaks on politsei eriüksuse komandör ja luureteenistuse esimene volinik.

Kõigi viie USA kontrolli all olevad arved külmutatakse ja USA kodanikel ei lubata nendega äri ajada.

Venezuela kriisi hakkas süvenema USA nõude tõttu, et teisest ametiajast vaevalt kuu aega presidendina teeninud Maduro tagasi astuks. 

23. jaanuaril kuulutas rahvusassamblee spiiker Guaidó end Venezuela ajutiseks presidendiks ja sestsaadik on teda riigi legitiimse liidrina tunnustanud USA ning mitukümmend Ladina-Ameerika ja Euroopa riiki, kes jagavad tema eesmärki Maduro võimult tõrjuda.

Ajutisel presidendil on palju toetajaid ka rahva hulgas.

Venezuela vaevleb ka ajaloo rängimas majanduskriisis. Riigis on eluohtlik nappus toidust ja ravimitest ning hüperinflatsioon on muutnud palgad ja säästud väärtusetuks. Riigist on põgenenud miljonid inimesed.

Märksõnad
Tagasi üles