Video: Siberi linn mattus mürgisesse musta lumme

Musta lumega kaetud Kisseljovski linna tänavad.

FOTO: Kuvatõmmis videost

Venemaal Kemerovo oblastis asuva Kisseljovski linna tänavad kattusid oomenliku musta lumega, mis heidab aktivistide sõnul valgust inimtekkelisele ökokatastroofile, vahendab Guardian.

Siberis söekaevanduspiirkonna elanikud postitasid sotsiaalmeediasse videoid, millest oli näha mürgisesse musta lumme kattunud tänavaid ja naabruskondi. Kriitikute arvates rõhutab see inimtekkelist ökoloogilist katastroofi Siberis.

Ühes Kisseljovski linnas filmitud videos on näha naist mööda sõitmas mustadest lumehunnikutest. Söevärvi lumi katab linnas ka laste mänguväljakuid ja elumajade hoove.

Söetolm, mis piirkonna lume mustaks värvib on pärit mitmetest seal asuvatest avatud söekaevandustest, millel on aktivistide sõnul kohalike elanike tervisele hävitav mõju. 2,6 miljoni regiooni elaniku oodatav eluiga on Venemaa keskmisest kolm kuni neli aastat lühem.

Haiguseid nagu vähki, laste tserebraalparalüüsi ja tuberkuloosi esineb seal aga Vene keskmisest rohkem.

«Talvel on valget lund keerulisem leida kui musta lund,» ütles keskkonnaliikumise Ecodefense liige Vladimir Slivjak. «Söetolmu on õhu väga palju. Kui lund sajab, muutub see lihtsalt nähtavaks. Ülejäänud aasta pole seda küll näha, kuid see on ikka seal.»

Tolm sisaldab keskkonnaaktivistide sõnul erinevaid ohtlikke raskemetalle, kaasa arvatud arseen ja elavhõbe. Probleeme süvendab tava süsi ekspordiks avatud rongivagunitele laadida. Nii kandub see tuule ja vihmaga edasi linnadesse ja jõgedesse.

Kriitikute hinnangul ignoreerivad Vene ametivõimud söekaevandustele kehtestatud nõuete ja regulatsioonide rikkumisi.

Tagasi üles