Vitamiinisüstist keeldunud austraallanna põhjustas imiku surma

Imik haiglas.

FOTO: Vladimir Nenov / PantherMedia / Scanpix

Austraalias suri vitamiinipuudusest tekkinud ajuverejooksu 33-päevane imik, vahendab meediakanal Patheos.

Kui tüdruk sündis, keeldusid tema vanemad arstide soovitusest teha talle vitamiin K süst. Vanemad pidasid seda ebavajalikuks ja see sai imikule saatuslikuks.

2011. aasta koroneri koostatud raport kirjeldas imiku surma ja vanemate otsust. Lapse ema, soovis ravimiteta loomulikku sünnitust. Raseduse 20 nädalal läbi viidud uuring näitas, et imik areneb normaalselt.

Ühel sünnituseelsel külastusel rääkis arst lapse emale vaktsiinidest ja vitamiin Kst. Arst seletas, et lapsed vajavad vitamiini vere hüübivuse parandamiseks ja kui imik seda süsti ei saa, on võimalus, et neil tekivad eluohtlikud verejooksud.

Imiku ema arstide soovitus ei kõigutanud ja ta esitas arstile sünnitusplaani, milles oli kirjas, et ta ei soovi, et lapsele tehtaks vaktsiine ega vitamiinisüste.

Ema hakkas sünnitama kümme päeva enne tähtaega ja kogu protsess oli suhteliselt sündmustevaene ning kiire. Päev pärast sünnitust viis ema lapse koju ja toitis teda rinnapiimaga. Näis, et kõik on hästi.

Kuu hiljem märkas ema, et lapsel on raskusi söömisega ja puudu energiast. Ta magas samuti tavapärasest enam. Tol ööl pani ema imiku magama, kuid tund hiljem ärkas ta taas ja oksendas.

Kui ema keset ööd last kontrollima läks ja tema mähet vahetada soovis, märkas ta, et laps ei ole reaktsioonivõimeline. Ema helistas kiirabisse.

Haiglas süstisid arstid talle adrenaliini, et kiirendada tema südamelööke, tal oli ka raskusi hingamisega. Tema sümptomite põhjal arvasid arstid, et tal on veremürgitus, lisaks märkasid nad, et tema pea pehme piirkond on ebatavaliselt kõva ja kahtlustasid, et kõrget koljusisest survet.

Ebastabiilses seisundis imik saadeti Brisbane’i haiglasse. Kui ta sinna jõudis avastasid arstid, et tal koljus mitu verejooksu.

Üks neist oli kahjustanud ka tema hallollust, tal olid verevalumid mõlema silma taga ja tema pupillid ei reageerinud. Arstide tellitud analüüsid näitasid, et tema veri ei hüübi.

Pärast analüüside vastuseid tegid arstid imikule erakorralise vereplasma ja vitamiin K süsti. Imiku seisund aga halvenes ning järgmiseks hommikuks polnud enam midagi teha. Arstid ütlesid imiku vanematele, et kahju tema ajule on liiga ulatuslik. Imik suri.

Imiku lahang näitas, et tema aju oli äärmiselt tursunud ja koljus oli suur hulk verejookse. Tema kopsud olid neisse ladestunud vere tõttu osaliselt kokku langenud. Mingeid märke traumast või vigastustest tema kehalt ei leitud.

Lahangu läbi viinud arst kirjutas end tagasi hoidmata raportisse, et ema pani tõekspidamistele kindlaks jäädes ohtu oma lapse elu.

Tagasi üles