Maas: Trumpi nõudmist džihadistide vastuvõtmiseks on väga raske täita

Saksa välisminister Heiko Maas.

FOTO: Christian Spicker / imago/ Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi nõudmist, et Euroopa riigid võtaksid tagasi Süürias kinni peetud äärmusrühmituse Islamiriik (IS) võitlejad, oleks äärmiselt raske täita, ütles Saksa välisminister Heiko Maas.

Trump kutsus nädalavahetusel Twitteri-postituses Suurbritanniat, Prantsusmaad, Saksamaad ja teisi riike Süürias vangi langenud äärmuslasi tagasi võtma ja nende üle kohut mõistma.

Välisminister Maas ütles eile õhtul telekanalile ARD, et Saksa kodanikele on tagatud õigus naasta, kuid hetkel ei ole seda võimalik Süürias kontrollida. 

«Tagasivõtmine on võimalik vaid juhul, kui me suudame tagada, et need isikud saadetakse otsekohe siia kohtu ette ja et nad peetakse kinni,» lausus välisminister. 

Ta lisas, et «humanitaarjuhtumid», naised ja lapsed on juba Saksamaale naasnud, kuid teistel juhtudel on see võimalik vaid kohtumenetluse algatamisel.

«Me vajame infot ja uurimist ja niikaua kui seda kõike paigas ei ole, on seda nõuet minu arvates äärmiselt raske täita,» ütles Maas. 

Berliin tahab välisministri sõnul konsulteerida edasiliikumisvõimaluste osas Suurbritannia ja Prantsusmaaga. 

IS-i ridades sõdinud välisvõitlejate repatrieerimist arutavad täna Euroopa Liidu välisministrid. 

Belgia justiitsminister Koen Geens kutsus eile leidma selles küsimuses Euroopa tasandi lahendust, ärgitades rahulikule arutelule ja otsima lahendust, millega kaasneksid võimalikult väiksed julgeolekuriskid. 

Süürias on mitu aastat kestnud sõjategevuse tagajärjel lääneriikide toetusega Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) kätte langenud sadu IS-i välisvõitlejaid ja Süüria kurdid on kutsunud päritoluriike neid korduvalt tagasi võtma. 

Tagasi üles