Uuring: Rahvapartei ja sotsialistid kaotavad europarlamendis enamuse

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Euroopa Parlamendi istungisaal Brüsselis.
Euroopa Parlamendi istungisaal Brüsselis. Foto: Francisco Seco / AP / Scanpix

Viimased 40 aastat Euroopa Parlamenti juhtinud parem- ja vasaktsentristide nn suur koalitsioon kaotab esimest korda mais toimuvate valimiste järel enamuse, kui uskuda Euroopa Parlamendi enda analüüse.

Paremtsentristlik Euroopa Rahvapartei (EPP) ning vasaktsentristlik Sotsiaaldemokraatide ja Demokraatide fraktsioon Euroopa Parlamendis (S&D) on Brüsseli võimukoridorides aastakümneid ohje hoidud, kuid uuringute kohaselt võidavad kaks suurt jõudu mais toimuvatel valmistel kõigest 45 protsenti saadikukohtadest. Praegu on nende käes kahepeale 53 protsenti kohtadest.

S&D fraktsiooni jaoks on suureks kaotuseks seejuures Briti leiboristide saadikud, keda Brexiti tõttu enam nende leeris pole valimiste järel.

Eeldatavasti võtavad kahelt suurelt europarlamendi parteilt kohti ära paremäärmuslikud ja teised parempoolsed euroskeptilised jõud, kuid Euroopa Liidu meelsed parteid jäävad siiski enamusse, kui lisada EPP-le ja S&D-le liberaalide ja roheliste kohad.

Seejuures on oodata liberaalide tõusu: Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsioonile (ALDE) ennustatakse praeguse 9 protsendi saadikukohtade asemel 11 protsenti, kuid tegelikult võib tõus olla veel suurem, sest nende hulka pole praegu loetud Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni partei La République En Marche’i tulevasi esindajaid, mis siis et erakond on lubanud ALDEga liituda.

Rohelised peaks pisut saadikukohtade hulka kasvatama, kuid mitte sellisel määral, nagu on kasvanud roheliste toetus liikmesriikides eraldi võttes.

Europarlamendi ennustuse kohaselt pole ette näha, et euroskeptikud võiksid parlamendis võimu haarata: kolm euroskeptilist parempoolset gruppi, kelle vaated ulatuvad mõõdukast konservatiivsusest paremäärmuslusse, võttavad kokku umbes viiendiku saadikukohtadest (21,5 prosenti).

Paremäärmuslik Rahvaste ja Vabaduste Euroopa fraktsioon (ENF), kuhu kulub ka Marine Le Peni Rahvusrinne ja Matteo Salvini Põhjaliiga, kasvataks oma saadikukohtade osakaalu praeguse seisuga 5 protsendilt 8 protsendile.

Euroskeptiline fraktsioon Euroopa Konservatiivid ja Reformistid, mille lõi endine Ühendkuningriigi peaminister David Cameron, kaotab uuringu kohaselt positsioone, kuid isegi Briti saadikute lahkumise järel võib see jääda suuruselt neljandaks rühmaks europaralamendis.

Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsioon, mida juhib Nigel Farage, ilmselt kasvatab hoolimata Suurbritannia Iseseisvuspartei lahkumisest pisut oma saadikute arvu.

Euroopa Parlamendi hinnang tugineb liikmesriikides korraldatud küsitlustele ning Kantar Publicu analüüsile.

Uuringu eelduseks on, et Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust kavandatud ajaks. Kui Briti valitsus saab Brexitiks ajapikendust rohkem kui kolm kuud, siis peab ELi ametnike väitel ka neile jääma esindus europarlamendis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles