USA president kutsus Venezuela armeed üles Guaidó poolele asuma

USA president Donald Trump Miamis Venezuela kriisist kõnelemas.

FOTO: KEVIN LAMARQUE / REUTERS

USA president Donald Trump kutsus esmaspäeval Venezuela sõjaväeametnikke ja kõiki võimuesindajaid üles asuma opositsiooniliidri Juan Guaidó poolele.

"Täna on mul sõnum kõigile ametnikele, kes aitavad president Nicolas Madurol võimul püsida. Kogu maailma silmad jälgivad teid täna ja iga päev tulevikus. Te ei saa peta ennast valikute ees, mis teie ees seisavad. Te võite valida president Guaido suuremeelse pakkumise amnestiaks ja elada rahus koos oma perede ja kaasmaalastega. Või võite valida teise tee - jätkata Maduro toetamist. Kui te valite selle tee, siis pole teil ühtegi turvalist sadamat ega väljapääsu. Te kaotate kõik," hoiatas Trump.

"Me otsime rahumeelset võimu üleminekut, kuid kõik võimalused on endiselt avatud," lisas president.

Venezuela valitsus tõkestas laupäeval viie Euroopa seadusandja sisenemise riiki, ärritades sellega delegatsiooni kutsunud opositsioonijuhti Guaidód. Guaidó taunis Twitteris võimude otsust ja ütles, et nad saatis välja "isoleeritud ja üha irratsionaalsem režiim". 

"Usurpaator on see, kes tõstab juba tõsiasjaks muutunud ülemineku hinda," lisas ta president Nicolás Madurole viidates. 

Guaidó seadis pühapäeval eesmärgiks mobiliseerida nädalaga miljon vabatahtlikku, et nad astuksid vastu valitsuse rakendatud blokaadile ja reisiksid piirile, et tuua Colombiast sinna toimetatud USA humanitaarabi.

Ta on andnud president Nicolás Maduro valitsusele 23. veebruarini aega nõustuda abi sisselubamisega.

Sel kuupäeval möödub kuu päevast, mil Guaidó end presidendi kohusetäitjaks kuulutas.

Rahvusassamblee juhti Guaidód tunnustab ajutise presidendina pea 50 riiki.

Venezuela virelev majandus on sundinud riigist välja rändama 2,3 miljonit inimest, kohalejääjail tuleb aga toime tulla hüperinflatsiooni ning karjuva toidu- ja raviminappusega. 

Tagasi üles