ÜRO kutsus Indiat ja Pakistani otsekohe pingeid leevendama

India meeleavaldajad nõuavad kättemaksu.

FOTO: SAJJAD HUSSAIN / AFP

ÜRO peasekretär António Guterres kutsus Indiat ja Pakistani astuma pärast ohvriterohke terrorirünnaku tõttu puhkenud tüli otsekohe samme omavaheliste pingete leevendamiseks ja pakkus ennast vahendajaks, kui mõlemad pooled sellega nõus on. 

India ja Pakistani vahel on puhkenud terav vastasseis pärast neljapäeval korraldatud rünnakut India sõjaväekonvoi vastu Kashmiris, milles hukkus 41 omakaitseväelast. India on tõotanud pärast rängimat selle vägedele Kashmiris osaks saanud rünnakut kättemaksu. 

Pakistani peaminister Imran Khan ütles, et Islamabad on valmis aitama Indial rünnakut uurida, kuid taunis Delhi süüdistusi, mille kohaselt on rünnakuga seotud Pakistani võimud. «Pakistan ei jää vastulöögi andmist vaagima. Pakistan annab vastulöögi,» lausus ta. 

Delhi on hoogustanud rünnaku järel jõupingutusi endale vastasseisus Pakistaniga teiste riikide toetuse võitmiseks ja lubanud Islamabadi diplomaatiliselt isoleerida.

«Me oleme tõsiselt mures suurenenud pingete pärast kahe riigi vahel,» lausus ÜRO pressiesindaja Stéphane Dujarric. 

Guterres «rõhutas, kui tähtis on, et mõlemad pooled ilmutaksid maksimaalset vaoshoitust ja astuksid otsekohe samme» olukorra deeskaleerimiseks, pakkudes ennast ka vahendajaks, kui mõlemad pooled peaksid seda küsima, sõnas Dujarric.

Pakistani välisminister Shah Mahmood Qureshi kutsus ÜRO peasekretärile saadetud kirjas, mida AFP nägi, Guterrest aitama kahe tuumariigi vahel pingeid leevendada. 

«Sammude astumine de-eskalatsiooni suunas on kohustuslik. ÜRO peab sekkuma pingete leevendamiseks,» seisis esmaspäeval saadetud kirjas. 

Rünnaku eest võttis vastutuse Pakistanis baseeruv islamistlik rühmitus Jaish-e-Mohammed (JeM), kuid Qureshi sõnul on selle eest «veel enne uurimisi Pakistanile süü omistamine absurdne.»

Tagasi üles