Trump tegi esimesi samme kosmosevägede loomiseks

Donald Trump allkirjastas kosmosevägede loomise direktiivi.

FOTO: SHAWN THEW / EPA / SCANPIX

President Donald Trump allkirjastas eile kosmosevägede loomist käsitleva määruse, mis võib ühel päeval viia kosmosevägede loomiseni USA sõjaväe eraldiseisva väeliigina. 

Trump tahab luua kosmosevägesid satelliitide kaitsmiseks, USA haavatavuste kõrvaldamiseks kosmoses ja riigi domineeriva positsiooni kindlustamiseks ilmaruumis. 

«Me tahame olla valmistunud,» ütles president ajakirjanikele dokumendi allkirjastamise järel. «Minu valitsus on teinud kosmosevägede loomisest riikliku julgeoleku küsimuse.»

Ehkki Trumpi lõppeesmärk on jõuda tulevikus kosmosevägede loomiseni eraldi väeliigina, hõlmab määrus esialgu tagasihoidlikumaid samme selleni jõudmiseks. 

Ühendriikide valitsus kutsub määruses Kongressi võtma vastu seadusi kosmosevägede loomiseks õhujõudude koosseisus sarnaselt sellele, kuidas merejalavägi on allutatud mereväele. 

Kaitseministeeriumi pressiesindaja Charlie Summers ütles, et Pentagon esitab vastava seadusandliku ettepaneku lähinädalatel. 

«Uue määrusega asetab Trump Ühendriigid võistlema, heidutama ja võitlema keerukas mitmedomeenilises keskkonnas, mida iseloomustab suurriikide rivaalitsemine,» sõnas Summers avalduses. 

Õhujõud teatasid, et kosmoseväed hakkavad tegutsema piiramatu ligipääsu tagamiseks kosmosele ja seal tegutsemisvabaduse kindlustamiseks, samuti oluliste võimete andmiseks ühend- ja koalitsioonivägede käsutusse.

Ühendriikide sõjavägi koosneb praegu maaväest, mereväest, õhujõududest, merejalaväest ja rannavalvest ning kuuenda väeliigi asutamine vajab Kongressi heakskiitu.

Detsembris andis Trump kaitseministeeriumile käsu luua enda koosseisus kosmoseväejuhatus, mis hakkaks juhtima sõjalisi operatsioone kosmoses. 

USA kaitseministeeriumi roll kosmoses on üha suurema tähelepanu all asjaolu tõttu, et Ühendriigid toetuvad üha enam satelliitidele, mida on kosmoses raske kaitsta. Satelliidid on hädavajalikud side-, navigeerimis-, luure- ja muude sõjaväe ja majanduse jaoks elutähtsate funktsioonide jaoks.

Ühendriikide luureteenistused teatasid eelmisel aastal, et Venemaa ja Hiina töötavad välja hävitusjõuga ja ilma selleta satelliitidevastaseid relvi kasutamiseks tulevases sõjas.

Samuti tuntakse üha enam muret küberrünnakute pärast, mis võivad võtta sihikule satelliiditehnoloogia, et jätta USA väed lahingus ilma elektroonilisest sidepidamisest ja navigeerimisvõimest.

Tagasi üles