Briti peaminister kiitis edusamme kohtumisel Junckeriga

Jean-Claude Juncker ja Theresa May kolmapäevasel kohtumisel Brüsselis.

FOTO: Zheng Huansong / imago/Xinhua

Briti peaminister Theresa May kiitis kolmapäeval edusamme kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, kellega arutati taas Brexiti teemadel.

May hinnangul oli kohtumine konstruktiivne ja selle käigus räägiti muu hulgas tagatistest Iiri teemaga seoses.

"Seega oli seal edasiminekuid," sõnas May.

Juncker ütles päev varem, et Brexiti-rindel ei ole piisavalt märke edenemisest, et oodata tulemusi kolmapäevaks kavandatud kohtumiselt Mayga.

May soovib, et novembris Euroopa Liiduga saavutatud lahkumislepe, mille Briti parlament tagasi lükkas, avataks uuesti. Ta loodab, et muutus niinimetatud Iiri kaitsemeetme sõnastuses võiks veenda parlamendiliikmeid lepet toetama.

EL ei soovi aga lepet avada ega uusi läbirääkimisi. Suurbritannia peaks EL-ist lahkuma 29. märtsil.

Juncker ütles teisipäeval Saksamaal Stuttgartis ajakirjanikele: "Ma kohtun proua Mayga homme õhtul, aga asi ei ole piisavalt liikunud, et ma võiksin eeldada produktiivset arutelu."

Kolm Briti parlamendi euroopameelset liiget lahkus kolmapäeval valitsevast Konservatiivsest Parteist, et ühineda äsjaloodud sõltumatute saadikurühmaga.

Parlamendiliikmed Anna Soubry, Heidi Allen ja Sarah Wollaston teatasid kolmapäeval, et ühinevad kaheksa opositsioonilisest Tööparteist lahkunud saadikuga, kes uue rühma moodustasid.

Rahvaesindajad ütlesid kirjas peaministrile ja konservatiivide liidrile Mayle, et lahkuvad erakonnast kahetsusega.

May ütles, et otsus kurvastab teda, ja tänas seadusandjaid "partei pühendunud teenimise eest paljude aastate jooksul".

Kolme liikme lahkumine tähendab, et konservatiividel üksi jääb parlamendi alamkojas enamusest puudu kuus häält.

Esmaspäeval lahkus opositsiooniliste leiboristide ridadest seitse parlamendiliiget, kolmapäeval teatas lahkumisest veel üks.

Leiboristid lahkusid protestiks erakonna liidri Jeremy Corbyni vastu. Nad süüdistavad teda liiga nõrgas vastupanus peaminister Theresa May Euroopa Liidust lahkumise plaanidele ja suutmatuses erakonnast antisemitism välja juurida. 

Sõltumatute rühm loodab, et nendega liituvad ka teised leiboristides ja konservatiivides pettunud euroopameelsed parlamendiliikmed.

Sõltumatute saadikurühm on nüüd 11 liikmega parlamendi alamkojas suuruselt neljas.

Rühm kavatseb luua uue tsentristliku partei.

Tagasi üles