Vägivaldse pere eest põgenevad saudi õed on Hongkongis lõksus

Saudi Araabiast pärit õed, 18-aastane Rawan (vasakul) ja 20-aastane Reem varjavad end juba varsti pool aastat kodumaa võimude eest Hongkongis ning loodavad leida maailmast riigi, kes oleks valmis neile asüüli pakkuma.

FOTO: ANTHONY WALLACE / AFP / SCANPIX

Kaks Hongkongi lõksu jäänud Saudi Araabiast pärit õde kinnitavad, et pere meesliikmete pidev füüsiline vägivald sundis neid põgenema kodumaalt ning nüüd kardavad nad, et tagasi saatmise korral on nende elu ohus.

18- ja 20-aastased õed jäid Hongkongi abitusse olukorda, kui Saudi Araabia konsulaarametnikud pidasid nad lennujaamas ümberistumise ajal kinni ning võtsid ära nende passid.

Varjunimesid Reem ja Rawan kasutavad õed on enda sõnul üles kasvanud Ar-Riyāḑi keskklassi perekonnas. Isa peksis neid juba väikesest peale ning kui vennad kasvasid suuremaks, hakkasid nemadki õdede peal vägivalda kasutama. Nad said julmalt karistada iga väikese eksimuse eest, näiteks ärgates üles liiga hilja, et jõuda palvusele.

«Nad hakkasid mind peksma. Mu ise ei teinud nende takistamiseks midagi. Ta arvab, et see teeb nad meesteks,» rääkis Reem AFP-le.

Õdede sõnul oli peksmises osalenud ka nende kõigest kümneaastane vend, kes kontrollis nende riietumist ja nõudis, et nad hoiaks ka väljas söömas käies seljas kogu nägu katva niqab’i.

«Ta oli kõigest laps, aga ta õppis oma vendadelt ja isalt ja kõigilt meestelt enda ümber, et see on hea moodus, kuidas olla mees ja kohelda naisi,» jutustas Reem.

Õed otsustasid põgeneda, kui pere oli välismaal puhkusel, sest sel ajal polnud nende passid mitte seifis vaid vanemate kotis ning välisriigist edasi reisimiseks polnud neil ka tarvis meessoost sugulase luba.

Põgenemist hakkasid nad kavandama kaks aastat tagasi, kui Rawan sai 18-aastaseks ja sai üksi taotleda Austraalia turistiviisat.

Võimalus põgeneda avanes neil mullu septembris, kui kogu pere reisis Sri Lankale puhkama. Õed võtsid oma passid, kui vanemad magasid, ning lendasid Colombost Hongkongi.

Hongkongi lennujaamas olid aga tundmatud mehed nad kinni pidanud, sealhulgas olla üks neist püüdnud neiusid pettusega meelitada Ar-Riyāḑi suunduva lennuki pardale.

Reemi ja Rawani kinnitusel oli nende jätkulend Melbourne’i tühistatud ning hiljem said nad teada, et neid oli takistanud edasi reisimast Saudi Araabia peakonsul Hongkongis.

Õed kahtlustavad, et nende isa jälgis neid rakenduse Absher abil: see võimaldab kasutada Saudi Araabia riigiteenuseid, aga ka meestel hoida silma peal oma naissoost sugulastel. USA kongresmen Ron Wyden on kutsunud Google’it ja Apple’t kõrvaldama seda telefonidest.

Neiud ütlesid AFP-le, et nende passiandmed olid salvestatud rakendusse ning seda võis olla vanematel võimalik kasutada, saamaks teada nende lennuinformatsiooni. Ka võis õdede arvates aidata nende onu teavitada konsulaati Hongkongis, kuna tal on sidemeid Saudi Araabia valitsuses.

Saudi Araabiast pärit õed, 18-aastane Rawan ja 20-aastane Reem varjavad end juba varsti pool aastat kodumaa võimude eest Hongkongis.

FOTO: ANTHONY WALLACE / AFP / SCANPIX

Kartes, et neid viiakse jõuga tagasi, sisenesid õed turistidena Hongkongi, kus nad on ennast varjates elanud varsti juba pool aastat. Selle aja jooksul on nad vahetanud 13 korral elukohta, ööbides hostelites, hotellides, eramajades ning ka laeval.

Neiud väidavad, et kohalik politsei püüdis neid sundida kohtuma meessoost sugulaste ja Saudi ametnikega.

Hongkongi julgeolekuministri John Lee teatel on nad saanud kaks eri teadet, millest üks puudutab kadunud isikuid ning teine palvet alustada uurimist. Täpsematest kommentaaridest Lee keeldus.

Immigratsiooniametivõimud keeldusid üksikjuhtumit kommenteerimast.

Õdede muret süvenda oma advokaadilt saadud teave, et novembris tühistati nende passid, mis muudab nad kodakondsusetuks.

Saudi konsulaat Hongkongis keeldus asja selgitamast.

Kõige enam pelgavad õed, et nad saadetakse tagasi Saudi Araabiasse. «Meid kas tapetakse, sest nad tahavad pesta ennast puhtaks häbist, mille me tõime neile kaela naistena, kes lahkusid omapäi, või nad sunnivad meid abielluma oma nõbudega,» lausus Reem.

Õdede kinnitusel ei järgi nad enam islamit ja selle eest võib neid kodumaal ähvardada surmanuhtlus. Mitmed molsemiriigi, sealhulgas Saudi Araabia karistavad usust taganemist vangistuse või surmanuhtlusega.

Juhtumid, kus noored naised on püüdnud Saudi Araabiast põgeneda, on viimasel ajal sagenenud. Alles hiljuti sai üle maailma tähelepanu 18-aastase Rahaf Mohammed al-Qununi juhtum, kes peeti kinni Tais, kui ta oli teel Austraaliasse. Praeguseks on ta saanud varjupaika Kanadas.

Saudi Araabiast pärit õed, 18-aastane Rawan ja 20-aastane Reem varjavad end juba varsti pool aastat kodumaa võimude eest Hongkongis.

FOTO: ANTHONY WALLACE / AFP / SCANPIX

Õdede advokaat Michael Vidler ütles, et Hongkongi võimud lubavad Reemil ja Rawanil jääda linna kuni 28. veebruarini, kuid siis võidakse nad välja saata. Seepärast loodavad neiud nüüd saada mõnes riigis asüüli.

Õed loodavad, et neid ootab ees normaalne elu. «Ma loodan jääda kuhugi püsivalt elama, elada normaalset elu… Kui me olime Saudi Araabias, olime iga päev tuppa lukustatud,» rääkis Reem AFP-le. «Me isegi ei kohtunud oma sõpradega, ei käinud väljas, meil polnud hobisid väljaspool kodu…»

Ülikoolis Inglise kirjandust õppinud Reem loodab saada kirjanikuks ning nimetab ühe oma lemmikuna George Orwelli romaani «1984».

«Kirjandus on mul aidanud mõista mu reaalsust,» leiab ta. «Naljakas on, et «1984» on ulmeraamat, aga see tõesti juhtub tegelikult Saudi Araabias – kogu su elu kontrollib valitsus.»

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles