Saksa presidendi õnnitlus Iraanile tekitas kodumaal kriitikatormi

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier

FOTO: UDO GOTTSCHALK / imago / Scanpix

Saksa presidendi Frank-Walter Steinmeier otsus saata Iraanile saksa rahva nimel islamirevolutsiooni aastapäevaks õnnitlustelegramm on tekitanud riigis paksu pahanduse.

Ajalehe Bild andmeil kinnitas Steinmeier 11. veebruaril, täpselt islamirevolutsiooni aastapäeval saadetud telegrammis lisaks südamlikele õnnesoovidele ka, et Saksamaa teeb endast kõik oleneva, et lääneriigid säilitaks Iraani tuumaleppe.

Kuigi telegramm jättis mainimata Iraani osaluse terrorirühmituste toetamises ning inimõiguste rikkumised riigis, olla Steinmeier selles julgustanud president Hassan Rouhanit kuulama ka kriitilisi hääli Iraanis.

Steinmeieri õnnesoov Iraanile on põhjustanud Saksamaal aga ulatusliku kriitikatormi. Sotsiaalmeedias on paljud tavalised sakslased väljendanud oma vastuseisu presidendi käitumisele märksõnaga «Mitte minu nimel».

Pahandanud on need, kes leiavad, et Saksa riigipea samm sülitab Iraani režiimi ohvrite pihta, aga häält on tõstnud ka paljud need, kes on olnud sunnitud põgenema Iraani islamirežiimi eest.

Saksa islamiuurija Ahmad Mansour meenutas, et näiteks Donald Trumpi keeldus Steinmeier ametisse saamise puhul õnnitlemast.

«Miks kasutab ta Iraani puhul teisi mõõdupuid? Iraan on maailmameister antisemitismi ekspordis, osaleb aktiivselt juutide tapmises, tuhandete inimeste tapmises Süürias, homoseksuaalide tapmises oma riigis,» kirjutas ta Twitteris.

Steinmeierit kritiseeris ka Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) poliitik ja partei Iisraeli sõprade rühma kaasasutaja Carsten Ovens, kes nimetas õnnitlust kummaliseks, kuna Iraani revolutsioon tähendas Iraani oma rahva allasurumist ja kodumaalt välja ajamist ning plaani hävitada Iisraeli riik.

Tagasi üles