Iisrael tervitas Iraani välisministri tagasiastumist

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif.

FOTO: POOL New / REUTERS / Scanpix

Iraani välisministri Mohammad Javad Zarif teade ametist lahkumise kohta rõõmustas Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut.

«Ma vabandan oma suutmatuse tõttu teenistust jätkata ja kõigi tegematajäämiste pärast ametiajal,» kirjutas Zarif ja tänas iraanlasi ja austusväärseid võimuesindajaid nende toetuse eest viimase 67 kuu jooksul.

Välisministri ametist lahkumist kinnitas uudisteagentuurile AFP ka üks diplomaatiline allikas. President Hassan Rouhani peab sellele enne jõustumist siiski heakskiidu andma.

Zarif oli Rouhani välisminister alates 2013. aasta augustist, kuid on pärast USA tuumaleppest taandumist saanud mitmelt poolt kriitika osaliseks.

Saksamaa, Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Venemaa ja Euroopa Liit on pärast USA ühepoolset taandumist üritanud säilitada 2015. aasta lepet, mille eesmärk on hoida Teherani tuumarelva omandamast.

Zarif ütles Müncheni julgeolekukonverentsil, et barter-tüüpi maksemehhanism INSTEX (kaubavahetuse toetamise instrument), mille Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik möödunud kuul Iraaniga arveldamiseks ja USA sanktsioonide vältimiseks lõid, ei ole piisav.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tervitas Zarifi teadet tagasiastumise kohta. «Zarif on läinud. Parem ongi,» ütles Netanyahu. 

«Nii kaua, kuni mina siin olen, ei saa Iraan kunagi tuumarelvi,» kirjutas Twitteris Netanyahu. 

Tagasi üles