P, 24.09.2023

Hollandi toll arestis 90 000 Põhja-Koreasse teel olnud viinapudelit

, BNS-i välisuudiste toimetaja
Facebook
Comments
Hollandi tolliametnik näitab teisipäeval Rotterdami sadamas konteinerit, mis sisaldas 90 000 pudelit Vene luksusviina. Ametnike sõnul oli arestitud last teel Põhja-Koreasse.
Hollandi tolliametnik näitab teisipäeval Rotterdami sadamas konteinerit, mis sisaldas 90 000 pudelit Vene luksusviina. Ametnike sõnul oli arestitud last teel Põhja-Koreasse. Foto: AFP/SCANPIX

Hollandi tolliametnikud arestisid Rotterdami sadamas 90 000 viinapudelit, mis olid teel sanktsioonidega karistatud Põhja-Koreasse, ütlesid ametnikud esmaspäeval. 

Hollandi tolliametnikud arestisid Rotterdami sadamas 90 000 viinapudelit, mis olid teel sanktsioonidega karistatud Põhja-Koreasse, ütlesid ametnikud esmaspäeval. 

Suure koguse Vene luksusviina avastamine Hiina kaubalaevast tehti teatavaks Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja USA presidendi Donald Trumpi tippkohtumise eelõhtul. 

Hollandi ajalehe AD teatel oli viin ilmselt mõeldud Kimile ja tema sõjaväejuhtidele. Hollandi tolliamet säutsus AD uudise edasi, kuid ei kinnitanud AFP-le, et viin oli mõeldud Põhja-Korea liidrile. 

"See on uskumatu lugu - nagu midagi, mida te loete põnevikust," ütles tolliameti pressiesindaja Roul Velleman AFP-le. 

Viinapartii leiti Hiina Coscole kuuluvalt laevalt Nebula reedel konteinerist, mis laaditi alusele Saksamaal Hamburgis. "Allikad vihjasid meile, et konteiner olid mõeldud Põhja-Koreale. See oli meie jaoks piisav põhjust tegutseda," lausus Velleman. 

Konteineri läbiotsimine osutus keeruliseks, sest see oli peidetud lennukikere alla, mis tuli esmalt kraana abil eemaldada. 

"See oli Põhja-Koreale mõeldud viin. Me ei saa kinnitada, et see oli Kim Jong-unile. Me allume välisministeeriumile ja tegutsesime kooskõlas rahvusvaheliste sanktsioonidega Põhja-Korea vastu," sõnas Velleman. 

Tolliameti pressiesindaja sõnul pudelid kas hävitatakse või müüakse maha ja vastavat otsust pole veel langetatud. 

ÜRO on kehtestanud Põhja-Koreale riigi tuuma- ja raketiprogrammi tõttu mitu karmi sanktsioonipaketti.

Hollandi välisministeerium kinnitas viinapartii arestimist. Hollandi väliskaubandusminister Sigrid Kaag ütles AD-le, et andis käsu viin arestida, sest ÜRO sanktsioonid hõlmavad ka keeldu "luksuskaupade impordile". 

"Seetõttu on täiesti õigustatud, et tolliamet selle konteineri viimaks kõrvale tõstis," lausus minister. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles