Vatikan avab Teise maailmasõja aegsed salajased arhiivid

Paavst Pius XII.

FOTO: Anonymous / AP/Scanpix

Paavst Fransiscus teatas, et Vatikan avab järgmisel aastal oma salajased arhiivid, mis sisaldavad Teise maailmasõja aegset vastuolulist paavsti Pius XII puudutavaid dokumente, vahendab CNN.

Arhiivid hõlmavad aastaid 1939-1958 ja neis on säilitatud sadu tuhandeid kirju, telegramme ja kõnesid. Tollase paavsti kriitikud väidavad, et ta ei võidelnud piisavalt fašismi tõusu vastu Saksamaal ja Itaalias. Toetajate sõnul töötas ta kulisside taga pühendunult juutide päästmise nimel.

Francisus ütles Vatikani salaarhiivi töötajatele, et arhiiv avatakse uurijatele 2020. aasta 2. märtsil. Pius XII valiti paavstiks 1939. aasta 2. märtsil, kuus kuud enne teise maailmasõja puhkemist. Pius suri 9. oktoobril 1958 Rooma lähedal asuvas Vatikani suveresidentsis Castel Gandolfos.

Tavaliselt avab Vatikan paavsti arhiivi 70 aastat pärast tema surma, kuid Püha Tool on olnud surve all avada Pius XII dokumendid varem, kuni holokausti üleelanud veel elus on.

«Olen kindel, et tõsine ja objektiivne uurimine teab, kuidas neid dokumente analüüsida ja hinnata,» ütles Fransiscus. «Kirik ei karda ajalugu, vastupidi, see armastab seda.»

Rooma rabi Riccardo Di Segni tervitas paavsti otsust, samas rõhutades, et juudid on seda palunud aastakümneid. Lisaks oli ta dokumentide osas pisut skeptiline ja meenutas, et 1999. aastal loodi juutidest ja katoliiklastest koosnev ekspertgrupp, kelle ülesanne oli Piuse arhiivi kallal tööle asuda.

Grupp saadeti 2001. aastal laiali, sest selle liikmetel polnud kõikidele dokumentidele ligipääsu. «Kas ligipääs võimaldatakse kõigile dokumentidele?» küsis Di Segni.

Vatikani teatel saavad arhiividele ligipääsu kvalifitseeritud ülikooliharidusega uurijad, kes peavad dokumentide nägemiseks esitama avalduse. 

Tagasi üles