Kanada valitsusest lahkus süveneva skandaali tõttu teine minister

Kanada peaminister seisab silmitsi oma ametiaja tõsisema kriisiga Justin Trudeau.

FOTO: Chris Wattie / Reuters / Scanpix

Kanada eelarveminister Jane Philpott teatas eile tagasiastumisest, põhjendades seda usalduse kaotusega poliitilisse kriisi sattunud peaminister Justin Trudeau valitsuse vastu. Tegemist on teise ministri lahkumisega pärast seda, kui eelmisel kuul astus tagasi justiitsminister. 

«Ma olen kaalunud viimastel nädalatel föderaalvalitsust raputanud sündmusi ja pärast tõsist kaalutlemist olen jõudnud järeldusele, et pean valitsuskabineti liikme kohalt lahkuma,» ütles Philpott Twitteris. 

«Kaalul on pühad põhimõtted meie kohtusüsteemi iseseisvusest ja usaldusväärsusest. Kahjuks olen kaotanud usalduse selle vastu, kuidas valitsus on selle teemaga tegelenud ja vastanud tõstatatud probleemidele,» ütles minister. 

Väidetavalt on Philpott lähedane endisele justiitsministrile ja peaprokurörile Jody Wilson-Raybouldile, kelle süüdistused kõrgete ametnike aadressil püüetes takistada ehitus- ja tööstusfirma SNC-Lavalini kohtus süüdimõistmist vallandasid Kanadas poliitilise kriisi. 

Wilson-Raybould ütles veebruaris parlamendi õiguskomisjonis tunnistusi andes, et Trudeau, üks tema minister ja peaministri nõunikud avaldasid talle kriminaalmenetlusse sekkumiseks sobimatut survet ja tegid varjatud ähvardusi, survestades teda paluma prokurörilt kohtuasja lahendamist kohtuvälise kokkuleppega. 

SNC-Lavalinile esitati 2015. aastal korruptsioonisüüdistus Liibüa ametnikele altkäemaksu andmise eest aastatel 2001-2011, et tagada endale Põhja-Aafrika riigi endise diktaatori Muammar Gaddafi valitsemisajal lepingud valitsusega. 

Wilson-Raybould keeldus menetlusse sekkumast ja kohtuprotsess on jätkunud. Jaanuaris viidi ta justiitsministri kohalt üle veterani küsimuste ministriks. Veebruaris lahkus Wilson-Raybould valitsusest.

Paar päeva hiljem lahkus Trudeau kauaaegne sõber ja nõunik Gerry Butts.

Trudeau on öelnud, et ei nõustu üldse oma endise justiitsministri kirjeldusega kõnealustest sündmustest. Peaministri sõnul püüdis tema meeskond kaitsta 9000 kanadalase töökohta. 

Alates 2015. aasta novembrist Kanadat valitsev Trudeau Liberaalne Partei seisab sügisestel valimistel silmitsi tõsise konkurentsiga opositsioonilt. 

Tagasi üles
Back