Hispaania politsei ja luureamet CNI leidsid, et 22. veebruaril aset leidnud rünnakuga Madridis asuvale Põhja-Korea saatkonnale oli seotud USA Luure Keskagentuur (CIA).
CIA oli seotud Põhja-Korea saatkonna ründamisega Madridis (2)
22. veebruaril tungis Aravaca piirkonnas Darío Aparicio tänaval elumajade vahel asuvasse Põhja-Korea saatkonda 10 mängurelvasid kandnud ründajat, kes tungisid kallale kaheksale majas viibinud inimesele. Nende seas oli nii saatkonna töötajaid kui külalisi, vahendas Hispaania väljaanne El País.
Kaheksa inimest seoti kinni ning nende pead kaeti kottidega, ohvreid peksti ja küsitleti.
Majast õnnestus põgeneda ühel korealannal, kes pälvis kõrvalhoonetes viibinud inimeste tähelepanu karjudes. Sündmuskohale saabunud politsei ei mõistnud korea keelt rääkinud naist, aga nad üritasid siseneda hoonesse, kust naine oli väljunud.
Üks mees avas politseinikele ukse ja väitis, et saatkonnas ei toimu midagi. Mõni minut hiljem kihutas saatkonna juurest minema kaks diplomaatilisele esindusele kuuluvat luksusautot, mis läheduses hiljem hüljati.
Tänaseks on kaks ründajat tuvastatud ning on selge, et nad on seotud USA luurega. CIA on küll oma seotust eitanud, kuid Hispaania valitsuse allikate sõnul ei olnud nende eitus kuigi veenev.
Kui suudetakse tõestada, et rünnaku taga oli tõepoolest CIA, võib see algatada diplomaatilise tüli Washingtoni ja Madridi vahel. Hispaania valitsusega seotud allikad ütlesid El Paisile, et liitlaste selline käitumine oleks vastuvõetamatu.
Tegu oleks vähemalt kahe suure rikkumisega. Esmalt tähendaks see, et USA luureagentuur viis Hispaania territooriumil läbi operatsiooni, milleks ei küsitud luba ning millest Hispaania võimud isegi teadlikud polnud. Teiseks oleks tegu rahvusvaheliste konventsioonide rikkumisega, mis kaitsevad diplomaatilisi delegatsioone.
Uurijad välistasid võimaluse, et rünnaku viisid läbi tavalised kurjategijad. Nende sõnul oli operatsioon täpselt planeeritud ning selle käekiri meenutas sõjalise üksuse tegutsemist. Ründajad teadsid, mida nad otsivad ning võtsid kaasa ainult arvutid ja mobiiltelefonid.
Hispaania ülemkohus võib anda loa tuvastatud ründajate vahistamiseks, kuid valitsusega seotud allikate kohaselt oleks CIA seotust väga raske kohtus tõestada.
Allikad usuvad, et rünnaku sihtmärgiks võis olla endine Põhja-Korea suursaadik Hispaanias Kim Hyok Chol, kes saadeti riigist välja 2017. aasta septembris. Otsust põhjendati, et toona toimunud tuumakatsetused olid vastuolus ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega.
Täna on Kim Hyok Chol Põhja-Korea USA eriesindaja ning üks diktaator Kim Jong-uni kõige usaldusväärsemaid diplomaate. Just tema oli üks neist, kes korraldas Kimi ja USA president Donald Trumpi tippkohtumise.