Skip to footer
Saada vihje

Sahkerdamine viis Rootsi liberaalid kriisi (3)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Parteisse Liberaalid kuuluv Euroopa Parlamendi saadik Cecilia Wikström.
  • Rootsi liberaalist parlamendisaadik üüris riigi rahaga korterilt oma mehelt.
  • Liberaalide partei eurosaadik teenis suurt lisatasu ettevõtete juhatuses.
  • Kumbki neist ei näinud probleemi enda sissetuleku kahtlasel viisil kasvatamises.
  • Skandaalid on tõuganud niigi kehvas seisus Liberaalid katastroofi veerele.

Rootsi parlamendiparteid Liberaalid jälitab üks häda teise järel: esmalt teatas nende juht Jan Björklund, et lahkub partei väikese toetuse tõttu ametist, siis ilmnes, et erakonna europarlamendi liige Cecilia Wikström teenib kopsakat lisa mitme ettevõtte juhatuses, ning sellele järgnes paljastus, et teine partei liige Emma Carlsson Löfdahl üürib riigi raha eest Stockholmis korterit oma abikaasalt.

Wikström oli kaua üks Liberaalide tuntuimaid esindajaid, keda peeti võimalikuks tulevaseks parteijuhiks Björklundi järel. Veebruari keskel uuris Rootsi ringhääling SVT eurosaadikute lisasissetulekuid ning avastas, et kuigi töö europarlamendis peaks olema täiskohaga amet, teenib Wikström iga kuu kahe ettevõtte juhatuses umbes 70 000 Rootsi krooni (6600 eurot).

See tööstusettevõttest Beijer-Alma ja meditsiinifirmast Elekta saadav raha lisandub umbes 80 000-kroonisele (7500-eurosele) kuutasule Euroopa Parlamendis.

Wikström lisatöös probleemi ei näinud. «Mul on suur töövõimekus ja pärast kümmet aastat Euroopa Parlamendis on mul kujunenud selline rutiin, et ma saan sellega hakkama. See on täielikult kooskõlas minu ülesannetega Euroopa Parlamendi liikmena,» sõnas Wikström, kelle kinnitusel ei mõjuta töötamine suurfirmade heaks kuidagi tema erapooletust.

Esialgu näis, et ka partei ei pidanud seda märkimisväärseks, andes Wikströmile esinumbri koha kevadiste Euroopa Parlamendi valimiste nimekirjas.

Riigi kaukast abikaasale

Siis aga lahvatas märtsi hakul uus skandaal. Ajaleht Aftonbladet kirjutas, et Liberaalide ridadest Riksdagi ​valitud Emma Carlsson Löfdahl kasutab iga kuu täielikult ära ettenähtud hüvitise Stockholmis töökorteri üürimiseks. Pikantne detail on see, et naine üürib korterit oma mehelt.

Kuigi Carlsson Löfdahli abikaasa maksab korteriühistule kuus aastat tagasi omandatud elamispinna kasutusõiguse eest iga kuu umbes 2500 krooni (240 eurot), on naine deklareerinud, et üürib sedasama kahetaolist korterit Södermalmi linnaosas 13 000 krooni (1200 euro) eest kuus. Üürilepingust jättis ta seejuures välja paari ühise nime Carlsson, nimetades end Emma C. Löfdahliks.

Seaduse järgi on rahvaesindajal, kelle elukoht asub kaugemal kui 50 kilomeetrit töökohast, õigus ametikorterile Stockholmis ning talle kompenseeritakse selle üürist kuus kuni 8600 krooni (820 eurot).

Sotsiaalkindlustuskomisjoni kuuluv Carlsson Löfdahl, kes on varem võidelnud maksumaksja raha väärkasutamise vastu, õigustas end sellega, et Riksdag on sellise korralduse heaks kiitnud.

Lepingulist üürisuhet oma abikaasaga põhjendas Carlsson Löfdahl sellega, et paaril on eraldi rahaasjad. «Ma maksan turuhinnale vastavat üüri. Kuidas ta [korteriga seotud] kulu kannab, pole ju minu asi,» selgitas naine. Prokuratuur alustas siiski asja eeluurimist.

Sellele ei suutnud parteikaaslased läbi sõrmede vaadata, nõudes tema parlamendist lahkumist. Lõpuks läks aga teisiti: Carlsson Löfdahl astus välja hoopis Liberaalide ridadest, kuid jätkab Riksdagis.

Kaotas koha nimekirjas

Samal ajal kääris Wikströmi juhtum läinud nädalavahetusel parteis edasi ning lõpuks esitas erakond eesotsas sügiseni ametis jätkava Björklundiga talle ultimaatumi: kas loobuda lisateenistusest või jääda ilma esinumbri kohast europarlamendi valimistel.

«Palusime tal olla meie nimekirjas ja loobuda muudest ülesannetest, aga ta valis viimase,» selgitas Liberaalide parteisekretär Maria Arnholm uudiseagentuurile TT lõpuks Wikströmi valimisnimekirjast välja viskamist. Wikström väidab, et pole valikut teinud ja ta lihtsalt kõrvaldati.

Paljud liberaalid on otsust kritiseerinud, leides, et tuntud näo kõrvale jätmine valimistest oli liiga tormakas, eriti kuna partei teadis tema rollist ettevõtetes, kuid ei pööranud sellele enne ajakirjanduse kriitikat suuremat tähelepanu.

Björklundi on olukorra sellise lahendamise pärast kritiseeritud. Parteijuht teatas juba kuu aega tagasi, et ei kandideeri uuesti erakonna juhiks, kui tema ametiaeg novembris lõppeb. Dagens Industri andmeil ennetas Björklund sellega väidetavalt olukorda, kus parteikaaslased oleksid hakanud tema lahkumist nõudma.

Soosikuna parteijuhi kohale tõi Expressen esile Burundi päritolu endise integratsiooni- ja võrdõigusministri Nyamko Sabuni. Rootsi Raadio andmeil sooviksid paljud liberaalid sel kohal näha aga Euroopa Komisjoni kaubandusvolinikku Cecilia Malmströmi.

Kommentaarid (3)
Tagasi üles