Venezuela süüdistas USA-d terrorirünnakus riigi naftarajatisele

Venezuela president Nicolas Maduro.

FOTO: Handout / Reuters / Scanpix

Üleriigilisest elektrikatkestusest toibuva Venezuela valitsus süüdistas täna Ühendriike terrorirünnakus Lõuna-Ameerika riigi naftarajatise vastu. 

Eile hilisõhtul süttisid põlema kolm Venezuela idaosas asuva Petro San Félixi naftatöötlustehase naftamahutit, teatas naftaminister Manuel Quevedo riigitelevisioonis. Teateid ohvitest ei ole. 

Quevedo süüdistas põlengus opositsioonijuht Juan Guaidód ja heitis talle ette kokkumängu USA-ga. 

«See oli terroriakt, mille me mõistame hukka rahvusvahelisel tasandil,» ütles naftaminister televõrgule VTV. 

Twitteris kirjutas Quevedo, et Guaidó ja opositsioon hoogustavad terrorirünnakuid riikliku naftafirma PDVSA vastu eesmärgiga häirida Venezuela elutähtsat naftaeksporti. 

«Reeturid!» kirjutas naftaminister ja lisas, et USA on otsustanud röövida Venezuelalt selle naftaressursid ja tahab näha verd voolamas. 

USA, kes on sarnaselt veel umbes 50 riigile tunnustanud Guaidód Venezuela presidendi kohusetäitjana, süüdistustele seni reageerinud ei ole. 

Naftaeksport moodustab 90 protsenti Venezuela ekspordituludest ning riigi tootmismaht on aastaid kestnud alafinantseerituse ja juhtimisvigade tõttu pidevalt langenud. Naftaeksporti on kärpinud ka USA sanktsioonid. 

India suurim erasektori naftatöötleja Reliance Industries teatas täna AFP-le, et peatas USA survel kogu naftaimpordi Venezuelast ja ei jätka Lõuna-Ameerika riigist nafta ostmist enne riigile kehtestatud sanktsioonide tühistamist.

Kuus päeva kestnud voolukatkestuse ajal rüüstatud supermarket.

FOTO: JUAN BARRETO / AFP

Venezuela avaliku sektori töötajad naasid täna pärast riigi ajaloo ulatuslikumat elektrikatkestust taas tööle. Voolukatkestuse tõttu olid mitu päeva suletud koolid, valitsusasutused ja ärid.

Venezuela ametivõimude teatel on tehtud olulisi edusamme elektri taastamisel, kuigi osa piirkondi on endiselt pimeduses.

Majandusanalüüsi ettevõtte Ecoanalitica hinnangul on voolukatkestus Venezuelale maksma läinud 875 miljonit USA dollarit.

Venezuela president Nicolás Maduro on süüdistanud elektrikatkestuses Washingtoni ja kuulutanud hiljem võitu selle üle, mida ta nimetas USA kaitseministeeriumi vallandatud «elektrisõjaks».

Venezuela president on kutsunud liitlasriike Venemaad ja Hiinat ning ÜRO-d uurima tema sõnul elektrikatkestuse põhjustanud Ühendriikide küberrünnakut.

Kriitikute sõnul aga on elektrikatkestuse taga valitsuse suutmatus elektrivõrku hooldada.

Guaidó püüab pöörata elektrikatkestusest tingitud pahameelt enda kasuks juba kaks kuud kestvas võimuvõitluses Maduroga, millele pole esialgu lõppu näha.

Tagasi üles