N, 23.03.2023

Vene võimud takistavad ligipääsu NKVD arhiividele

Vene võimud takistavad ligipääsu NKVD arhiividele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Venemaa ajaloolased peavad arhiividele ligipääsu takistamist märgiks halbadest aegadest.
Venemaa ajaloolased peavad arhiividele ligipääsu takistamist märgiks halbadest aegadest. Foto: Andreas Fischer / imago/epd / Scanpix

Vene Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) keeldub avalikustamast kurikuulsa NSV Liidu Siseasjade Rahvakomissariaadi juures asunud Erinõupidamise ehk niinimetatud NKVD Troika heaks töötanud inimesete nimesid.

Aastatel 1937 kuni 1938, mida on nimetatud ka suure terrori aastateks, tapeti Venemaal ilma kohtu otsuseta ligikaudu 700 000 inimest.

Vähemalt kaks Moskva kohust pooldavad FSB otsust, millega ei antud ajaloolasele Sergei Prudovskile luba tutvuda säilikutega, kus on kirjas niinimetatud NKVD Troika kohtunike nimed, kirjutas Vene ajaleht Kommersant.

«Tema positsioon võib teha liiga nii protokolle allkirjastanud ametnike lähedasetele kui ka aastate 1937-1938 objektiivsele käsitlemisele,» ütles FSB õigusnõunik Jelena Zimatkina otsust õigustades. 

NKVD säilikutele on juurdepääsu keelanud ka Novosibirski piirkonna arhiiv, mis õigustab sammu samuti inimeste huvide kaitsmisega. 

«Me pole varem sellises ulatuses blokeeringuid näinud,» ütles uurija Denis Karagodin, kes on aastaid uurinud oma vanavanaisa tapmist 1938. aastal.

Eelmisel suvel hoiatas Prudovski, et võimud on andnud salajase korralduse hävitada Gulagi vangide isiklikud toimikud kohe pärast seda, kui nende salastatuse aeg ehk 80 aastat läbi saab. Venemaa siseminister ütles, et väide ei vasta tõele ja hävitamisele lähevad vaid need failid, millest on tehtud digikoopiad ning nende vangide failid, kes polnud poliitilistel põhjustel kinni peetud.

Ajaloolane Nikita Petrov ütles Kommersantile, et üha kasvav trend, millega takistatakse ligipääsu Nõukogude perioodi arhiividele, on märk halbadest aegadest.

Märksõnad
Tagasi üles