Islamiriigi viimases tugipunktis võib veel olla 5000 inimest

Vaade Baghouzile.

FOTO: GIUSEPPE CACACE / AFP

Süürias lääneriikide toel pühasõdalastega võitlev kurdi-araabia relvarühmitus teatas pühapäeval, et äärmusrühmituse Islamiriik (IS) viimases tugipunktis võib olla veel umbes 5000 inimest.

Süüria idaosas Baghouzi külas on IS-i "kalifaadi" viimaselt maalapilt seni lahkunud kümneid tuhandeid segaduses naisi, lapsi ja mehi ning lahkujate vool ei näi lõppu olevat.

Tsiviilelanike ja allaandnud IS-i võitlejate mass on tekitanud enklaavi vallutada üritavates Süüria Demokraatlikes Jõududes (SDF) hämmingut ja aeglustanud selle pealetungi.

AFP korrespondent nägi pühapäeval SDF-i tugipunktis Baghouzi lähedal valget suitsu kerkimas IS-i enklaavi kohale ning kuulis aeg-ajalt suurtükitule häält.

USA juhitava koalitsiooni toel võitlev SDF on andnud pühasõdalaste tugipunktile nädala jagu ägedat õhutuld, sundides tuhandeid võitlejaid ja nende pereliikmeid alistuma.

SDF-i pressiesindaja Kino Gabriel ütles pühapäeval pressikonverentsil aga, et viimase vastupanutaskust lahkunud inimrühma hinnangul on seal endiselt umbes 5000 inimest.

Ta hoiatas aga, et SDF ei ole sellele arvule kinnitust saanud.

Gabrieli sõnul puudub operatsiooni lõpuleviimiseks kindel ajakava.

SDF-i pressiesindaja sõnul võib IS-i riismete alistamiseks kuluda veel mitu päeva. "Ma loodan, et ei kulu rohkem kui nädal, kuid see on mu isiklik hinnang," ütles ta.

Alates 9. jaanuarist on Gabrieli sõnul koalitsioonile alistunud umbes 30 000 IS-i liiget ja nende sugulast, nende seas üle 5000 IS-i võitleja.

Sama aja jooksul on IS-i tugipunktist evakueeritud rohkem kui 34 000 tsiviilisikut, ütles SDF-i pressiesindaja.

2014. aastal Süürias ja Iraagis loodud IS-i protoriik oli oma kõrghetkel umbes Suurbritannia suurune. Sestsaadik on IS kaotanud territooriumi USA juhitava koalitsiooni ning sellega liidus olevate Iraagi vägede ja SDF-i, Süüria valitsusvägede ja Venemaa ning Türgi sõjaliste operatsioonide tulemusena.

SDF alustas suuroperatsiooni IS-i viimase tugipunkti Süüria asustatud aladel ehk niinimetatud Hajini tasku vallutamiseks septembris ja sestsaadik on rühmituse kätte langenud sadu IS-i välisvõitlejaid, keda hoitakse SDF-i vanglates ja keda rühmitus soovib päritoluriikidesse repatrieerida.

Džihadistide terrorirünnakud samal ajal jätkuvad ja IS-i käest vallutatud alade demineerimine on Süürias endiselt tõsine väljakutse.

Pühasõdalaste paigaldatud kahe maamiini plahvatused nõudsid nädalavahetusel Süürias 24 tunni jooksul vähemalt 17 inimelu.

Laupäeval plahvatas Süüria idaosas Deir Ezzori provintsis äärmusrühmituse Islamiriik (IS) paigaldatud miin, surmates 16 ja vigastades veel 32 inimest, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Süüria põhjaosas Aleppo provintsis sai pühapäeval teises miiniplahvatuses surma veel üks inimene, lisas vaatluskeskus.

Viimase kolme nädala jooksul on Süürias maamiiniplahvatustes surma saanud 44 inimest.

Tagasi üles
Back