Trump: USA peaks tunnustama Iisraeli suveräänsust Golani üle
Süüria: seisukoht eirab rahvusvahelist õigust

USA president Donald Trump.

FOTO: Evan Vucci / AP

USA president Donald Trump deklareeris, et Ühendriigid peaksid tunnustama Iisraeli suveräänsust Süürialt hõivatud ja hiljem annekteeritud Golani kõrgendike üle, Süüria valitsus mõistis Trumpi avalduse hukka. 

«Pärast 52 aastat on Ühendriikidel aeg täielikult tunnustada Iisraeli suveräänsust Golani kõrgendike üle,» kirjutas Trump Twitteris. 

Trumpi sõnul on piirkond Iisraeli riigile nii strateegilises ja julgeoleku aspektis kriitiliselt tähtis. 

Tegemist Iisraeli peamise toetaja Washingtoni teise diplomaatilise pommiga viimastel aastatel. 

2017. aastal tunnustas Trump aastakümneid kestnud praktikat trotsides Iisraeli pealinnana Tel Avivi asemel Jeruusalemma. 

Süüria valitsus mõistis Trumpi avalduse hukka.

«Ameerika seisukoht okupeeritud Golani kõrgendike osas peegeldab selgelt Ühendriikide põlgust rahvusvahelise legitiimsuse vastu ja selle räiget rahvusvahelise õiguse rikkumist,» vahendas uudisteagentuur SANA välisministeeriumi avaldust. 

Trump võõrustab esmaspäeval ja teisipäeval Valges Majas Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut, kes on jõudnud juba USA presidendi avaldust tervitada. 

Selle samu kohta võis esimest vihjet välja lugeda nädal tagasi, kui USA välisministeerium kirjeldas Golani kõrgendikke «Iisraeli kontrolli all oleva» varasema sõnastuse «okupeeritud» asemel. 

Ministeerium loobus ka Läänekallast ja Gaza sektorit defineerimast Iisraeli okupeerituina. 

Iisrael okupeeris Golani kõrgendikud, Läänekalda, Ida-Jeruusalemma ja Gaza sektori 1967. aasta Kuuepäevases sõjas. Golani ja Ida-Jeruusalemma hilisemat annekteerimist ei ole rahvusvaheline kogukond kunagi tunnustanud.

Valge Maja peaks peagi avalikustama oma Iisraeli-Palestiina rahuplaani. Palestiina liidrid, kes Jeruusalemma tunnustamise järel suhted Washingtoniga katkestasid, on öelnud end olevat veendunud, et see kava soosib selgelt Iisraeli. 

Golani kõrgendikud paiknevad ligikaudu 1800 ruutkilomeetri suurusel maa-alal, Iisraeli kontrolli all on sellest 1300 ruutkilomeetrit.

1974. aastal sõlmitud kokkuleppe alusel on kahe riigi vahel puhvertsoon, kus patrullivad ÜRO vaatlejad. Rahvusvaheline üldsus ei ole Iisraeli anneksiooni tunnustanud.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles