Trump: Islamiriigi territoorium Süürias on ära võetud
Täiendatud kl 20.15

USA juhitud koalitsioonivägede soomukid Süürias.

FOTO: US ARMY / REUTERS/Scanpix

Äärmusrühmituselt Islamiriik (IS) on ära võetud kogu Süürias tema käes olnud territoorium, teatas USA president Donald Trump reedel, kuigi ametnike sõnul pole lahing IS-i viimases kantsis Baghouzis veel läbi.

Trump näitas ajakirjanikele kahte piirkonna kaarti - ühel olid IS-i senised alad, teisel nüüdne olukord, kus IS on purustatud.

«Siin on ISIS ja see on see, mis meil on praegu,» sõnas ta kaartidele osutades.

Valge Maja pressisekretär Sarah Sanders ütles, et «kalifaadi territoorium Süürias on ära võetud».

Trump on peatset võitu IS-i üle kuulutanud juba mitu päeva.

Süüria olukorraga kursis USA ametnikud aga kordasid reedel, et kurdi-araabia relvarühmitus Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) jätkuvalt võitleb viimaste IS-i võitlejatega, kes redutavad Süüria idaosas Baghouzi külas tunnelites ja keelduvad alla andmast.

SDF-i ametnikud pole võidust teatanud ning reedel nad sellesisulist teadet teha ei plaaninud.

Ametnike sõnul liigub SDF edasi aeglaselt ja ettevaatlikult ning on nõus ära ootama viimased IS-i võitlejad, kellel pole toitu ega vett. Ametnikud palusid missiooni üksikasjade arutamiseks anonüümsust.

SDF alustas USA juhitava koalitsiooni sõjalennukite toel pealetungi IS-i viimasele Süüria tugipunktile Baghouzis 9. veebruaril.

Operatsioon edenes visalt ja lahingupiirkonnast tuli evakueerida tuhandeid tsiviilelanikke.

IS kuulutas «kalifaadi3 välja 2014. aastal suurtel Iraagis ja Süürias vallutatud aladel. Iraagis saadi IS-ist jagu 2017. aastal. Baghouzi langemine kuulutab tema lõppu ka Süürias.

Tagasi üles