Jimmy Carterist sai kõige kauem elanud USA president

Copy
Endine USA president Jimmy Carter.
Endine USA president Jimmy Carter. Foto: Larry Downing / REUTERS/Scanpix

Ameerika Ühendriikide 34. presidendist Jimmy Carterist sai reedel kõige eakamaks elanud riigipea USA ajaloos.

Reedel möödus 172 päeva Carteri 94. sünnipäevast, mis tähendab, et ta on elanud kauem kui eelmine rekordihoidja, 30. novembril 94 aasta ja 171 päeva vanuselt surnud George H.W. Bush. Mõlemad mehed sündisid 1924. aastal: Bush 12. juunil, Carter 1. oktoobril.

Saavutus on seda erilisem, et Carter teatas rohkem kui kolm aastat tagasi, et tal on melanoom, mis oli jõudnud maksa ja ajju. Ta läbis ravi edukalt ning kuulutati terveks.

«Erilisi pidustusi plaanis ei ole,» ütles presidendi ja tema loodud heategevusorganisatsiooni Carter Centeri pressiesindaja Deanna Congileo.

Ekspresident Carter ja tema abikaasa Rosalynn (91) asutasid ühenduse 1982. aastal, et edendada inimõigusi üle maailma.

Keskuse rajamine ja selle aastakümnetepikkune tegevus on muutnud endiste USA presidentide rolli, kes enne Carterit veetsid pensionipõlve avalikkuse tähelepanust eemal.

Oma poliitilise karjääri tähtsust pisendades on Carter aastaid nimetanud oma elu olulisimaks saavutuseks just keskuse tööd.

«Veetsin neli oma 90 aastast Valges Majas ja loomulikult see oli mu poliitilise elu tipp,» kirjutas Carter memuaaris, mis avaldati ta 90. sünnipäeval. «Need aastad aga ei domineeri minu teiste mälestuste üle ja minu varases elus ei olnud kunagi korrapärast või planeeritud rada sinnani jõudmiseks.»

«Õpetamine, kirjutamine ja Carter Centeri arengu abistamine näivad olevat minu elu kõrgpunktid,» jätkas ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles