iDeal kampaania

Tsüklon Idai katastroofipiirkond on muutunud hiiglaslikuks järveks

Üleujutatud ala Mosambiigis.

FOTO: SOCIAL MEDIA / CARE International/Josh Estey / Scanpix

Mosambiiki tabanud võimas tsüklon Idai on jätnud suure osa riigist mitmeks nädalaks vee alla ning sajad tuhanded inimesed haiguste ja nälja meelevalda.

Eile tõusis Idai ohvrite ametlik arv 600 inimeseni, kuid abiorganisatsioonid hoiatavad, et see ei ole veel lõplik. Pea kaks nädalat pärast tugeva tsükloni jõudmist Mosambiiki, Zimbabwesse ja Malawisse on endiselt paljud kannatanutest ilma arstiabi ja toiduta.

«Meil hakkab aeg otsa saama, oleme jõudnud kriitilisse punkti,» lausus ÜRO lasteagentuuri ülem Henrietta Fore AFP-le. Ta märkis, et hügieen ja puhas joogivesi on praegu elanikele absoluutsed prioriteedid.

«Igal pool on seisev vesi, mis ei voola ära, seal lagunevad surnukehad, puudub piisav hügieen ja sanitaarsed tingimused,» lausus Fore. «Me muretseme koolera, malaaria ja seisva vee pärast.»

Ajutine laager Beira linnas.

FOTO: Imago images / Xinhua / Scanpix

UNICEFi andmetel on tuhanded inimesed paigutatud kiiruga kokku kopsitud laagritesse, milles elamistingimused on allapoole arvestust ning sajad tuhanded lapsed vajavad kohest abi.

Arvatakse, et hukkunute arv tõuseb mitme tuhandeni. Mosambiigis on üleujutuste tagajärjel tekkinud tuhandete inimeste elupaika hiiglaslik 125 kilomeetri laiune järv.

Maailma Toiduprogramm kuulutas tulvaaladel välja kolmanda taseme hädaolukorra, mis tähendab, et Mosambiik on samal pulgal Jeemeni, Süüria ja Lõuna-Sudaaniga. Toidunappus on viinud vägivallani viimase söögipoolise nimel.

Mosambiigi eriolukordade ameti sõnul ei ole praeguste päästetööde käigus leitud majade katustelt või puude otsast pea üldse ellujäänuid.

Tagasi üles