N, 9.02.2023

EL-i palmiõlipiirangud ajavad Malaisiat Hiinalt hävitajaid ostma

EL-i palmiõlipiirangud ajavad Malaisiat Hiinalt hävitajaid ostma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hävitajad Eurofighter Typhoon ja Dassault Rafale.
Hävitajad Eurofighter Typhoon ja Dassault Rafale. Foto: Axel Schmidt / Reuters / Scanpix

Malaisia võib maksta Euroopa Liidule palmiõli kasutuse vähendamise eest kätte sellega, et ostab uued hävitajad Euroopa relvafirmade asemel Hiinast, hoiatas peaminister Mahathir Mohamad täna.

Malaisia on Indoneesia järel maailma suurim palmiõlitootja, kelle ekspordiväljavaateid ohustab Euroopa Liidu hiljuti teatavaks tehtud plaan hakata kasutama palmiõli asemel keskkonnasäästlikumaid biokütuseid.

Euroopa Parlament on teinud nii Malaisiale kui Indoneesiale etteheiteid palmiõli monokultuurse kasvatamise eest, mis on toonud kaasa ulatusliku metsade raadamise ja looduskeskkonna hävingu.

Mahathir hoiatas palmiõli kasutamist vähendada kavatsevat EL-i, et vaatab oma Vene Mig-29 hävitajaparki uuendades teiste riikide poole. See viitab plaanile loobuda ostmast Prantsuse Rafale'i hävitajaid või Eurofighter Typhoone.

«Kui nad jätkavad meie vastu töötamist, kaalume võimalust osta lennukeid Hiinalt või mõnelt teiselt riigilt,» vahendas uudisteagentuur Bernama peaministri sõnu.

Mahathir kinnitas, et ei kuuluta EL-ile sõda, sest riiki vajab ühenduse kaupu ning paljud EL-i riigid on Malaisia tähtsamate kaubanduspartnerite hulgas.

EL-i palmiõlikärped võivad anda tõsise hoobi põllumeestele, kes on nii Malaisias kui Indoneesias valijaskonna tähtis osa.

Märksõnad
Tagasi üles