Saada vihje

Uuring: Vichy valitsuse juhil marssal Pétainil võis olla Alzheimer

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Foto marssal Philippe Pétain`ist.
Foto marssal Philippe Pétain`ist. Foto: akg-images / Paul Almasy / Scanpix

Teise maailmasõja ajal Prantsusmaal saksasõbralikku Vichy valitsust juhtinud marssal Philippe Pétain, kes pärast sõda kollaboratsionismi ja riigireetmise eest surma mõisteti, võis põdeda Alzheimeri tõbe, näitab värske uuring.

Geriaatriaspetsialist professor Jean-Marie Serot on arvamusel, et Esimese maailmasõja kangelasena «Verduni lõviks» kutsutud kindral võis Alzheimeri all kannatada juba 1940. aasta juunis, kui Prantsusmaa sakslaste kätte langes.

Pétain oli 84 aastat vana, kui ta Vichy valitsuse peaministriks sai. Tema valitsus võttis vastu samasugused antisemiitlikud seadused nagu Saksamaal ja alustas aktiivset jahti juutidele.

Prantsusmaal võeti kinni ja saadeti koonduslaagritesse üle 72 500 inimese.

Professor Serot' ütles AFP-le, et üsna tõenäoliselt kannatas Pétain Alzheimeri all juba 1940. aastal võimule tulles ja alates 1942. aastast olid tal juba tõsised neurokognitiivsed häired.

Pétain mõisteti 1945. aastal surma, kuid toonane president Charles de Gaulle andis talle armu ning muutis tema karistuse kõrge vanuse ja Esimeses maailmasõjas osutatud teenete eest eluaegseks vanglakaristuseks.

Pétain saadeti Atlandi ookeani rannikul Yeu saarel asuvasse vanglasse, kus ta 1951. aastal suri. Selleks ajaks olid tal juba ilmnenud tüüpilised Alzheimeri tunnused, ütles Serot. 

Tagasi üles