Kohus: Baikali pudeliveetehas sai ehitusloa ebaseaduslikult

Pudeliveetehase rajamine Kultukki.

FOTO: Kirill Šipitsin/TASS/SCANPIX

Vene kohus otsustas täna, et Baikali äärde Kultukki rajatav hiinlaste veevillimistehas sai ametivõimudelt ehitusloa ebaseaduslikult.

Ehitusjärgus olev villimistehas maailma suurima järve ääres on osutunud vastuoluliseks ja tekitanud ärevust seoses hiinlaste maahõivega Siberis.

Irkutski linna ringkonnakohus otsustas, et tehase ehitusluba saadi ebaseaduslikult, vahendas riiklik uudisteagentuur TASS kohtumajast.

Kohtunik Natalja Isakova ütles, et luba anti positiivsele keskkonnamõjude raportile tuginedes, mille ta samuti illegaalseks kuulutas.

Otsus tuleb pärast seda, kui petitsioon tehase vastu veebilehel change.org kogus üle miljoni allkirja. Petitsioonis hoiatati, et järve vesi viiakse Hiinasse ja tehasega blokeeritakse kohalike ligipääs järvele, põhjustades seejuures parandamatut kahju UNESCO maailmapärandile.

Projekti taga olev Vene firma AkvaSib kaebab otsuse edasi, ütles firma peainsener Vladislav Gerkovenko TASS-ile. «Me ehitame seda tehast seaduslikult,» rõhutas ta.

Villimistehase rahastus tuleb Hiinas Daqingis registreeritud firmalt Baikal Lake. Tehase rajamist tervitasid Irkutski ametivõimud 2017. aastal, andes sellele ka prioriteetse staatuse.

Asi jõudis kohtusse, kui prokuratuur vaidlustas Vene keskkonnaameti 2016. aasta keskkonnamõjude raporti.

Prokuröride sõnul ei võetud seal piisavalt arvesse tehase mõju järve ümbritsevatele aladele, mis on rändeperioodil koduks haruldastele linnuliikidele.

Irkutski regiooni kuberner Sergei Levtšenko, kes projekti esialgu toetas, ütles sel kuul, et tehast ümbritsevad alad on igast küljest keskkonnakaitse all.

«Ma arvan, et see on ületamatu. Ma ei näe seal veevillimise potentsiaali,» nentis ta.

Tagasi üles