Trumpi valitsus lubas saudidega salaja tuumatehnoloogiat jagada

Tuumajaam.

FOTO: PATRICK HERTZOG / AFP / Scanpix

USA president Donald Trump on andnud riigi ettevõtetele loa jagada Saudi Araabiaga tuumatehnoloogiat ja pakkuda tehnilist tuge.

Saudi kuningriigil on plaanis rajada vähemalt kaks tuumajaama, mille projekti peale konkureerivad mitmed riigid, nende seas USA, Lõuna-Korea ja Venemaa.

Kokku on kuus USA ettevõtet saanud loa teha eeltööd enne laiema tuumakoostöö alustamist. USA energeetikaministri Rick Perry sõnul on ettevõtted palunud administratsioonil hoida heakskiitu salajas. Perry ei täpsustanud, mis firmadega on tegu.

Ühe energeetikaministeeriumi ametniku sõnul on lepingud saanud mitmete agentuuride heakskiidu.

Mitmed Kongressi liikmed väljendasid eile muret, et Riyad võib kasutada USA tuumatehnoloogiat tuumapommi ehitamiseks.

Kroonprints Mohammed bin Salman on öelnud, et soovib arendada välja tuumarelva, kui selline relv peaks sattuma Iraani kätesse.

Perry kinnitas kongresmenidele, et USA teeb kõik, et hoida saude tuumaenergiat sõjalistel eesmärkidel kasutamast.

«Ma olen mures selle pärast, et kui Ühendriigid Saudi Araabiaga koostööd ei tee, pöörduvad nad tsiviilkasutuseks tuumatehnoloogia saamiseks Venemaa ja Hiina poole,» lausus Perry. «Ma võin kinnitada, et need kaks riiki ei hooli põrmugi tuumarelvitustamisest.»

Kuigi tehingu kohta pole kuigi palju teada, on demokraatlikud kongresmenid väljendanud muret Riyadile tuumatehnoloogia müümise pärast.

USA ettevõtetel on keelatud tuumamaterjali müümine riikidesse nagu Saudi Araabia, mis ei ole liitunud Ühendriikide välja töötatud regulatsioonidega selle tehnoloogia rahumeelseks kasutamiseks.

Eelmisel kuul hoiatasid mitmed kongresmenid, et Trumpi administratsiooni ametnikud võivad Lähis-Itta tuumareaktorite ehitamiseks vajalike lepingute kallal töötades seadust rikkuda.

Tagasi üles