Poola opositsioon hoiatas riigi EL-ist väljaviimise eest

BNS
Copy
Poola opositsioonierakonna Kodanikeplatvorm (PO) esimees Grzegorz Schetyna veebruaris.
Poola opositsioonierakonna Kodanikeplatvorm (PO) esimees Grzegorz Schetyna veebruaris. Foto: SGSAN / ZUMAPRESS.com / MEGA

Poola opositsioonierakondade liit alustas laupäeval oma Euroopa Parlamendi valimiste kampaaniat sõnumiga, et valitsev Seadus ja Õiglus (PiS) võib riigi Euroopa Liidust välja viia.

Poola opositsioonierakondade liit alustas laupäeval oma Euroopa Parlamendi valimiste kampaaniat sõnumiga, et valitsev Seadus ja Õiglus (PiS) võib riigi Euroopa Liidust välja viia.

Poola suhted EL-iga on olnud pingelised alates rahvuskonservatiivse PiS-i võimuletulekust 2015. aasta novembris eelkõige Poola valitsuse kohtureformide tõttu, mis ohustavad Brüsseli hinnangul kohtusüsteemi sõltumatust, õigusriiki ja viimaks ka demokraatiat.

Varssavi on viimasel ajal loobunud mõnedest reformide vastuolulisimatest tahkudest, kuid opositsioon on endiselt mures, et PiS-i valitsuse kokkupõrge Brüsseliga võib sillutada tee «Polexitini».

«Meil kas on tugev, õitsev ja demokraatlik Poola tugevas Euroopas või see, mis meil on praegu - parteiriik - teel välja Euroopa Liidust,» ütles liberaalse Kodanikeplatvormi (PO) esimees Grzegorz Schetyna.

PO on viiest opositsiooniparteist koosneva Euroopaliku koalitsiooni (KE) suurim liige.

«Poola on kas üks Lääne liidreid või triivib Itta,» ütles Schetyna Varssavis koalitsiooni valimiskampaania avaüritusel.

Poolas korraldatakse europarlamendi valimised 26. mail.

Erinevalt oma võimuparteist on poolakad ülekaalukalt EL-i meelsed ning blokki kuulumist toetab ligi 90 protsenti elanikest.

Kuigi PiS ei ole kunagi kutsunud Poolat EL-ist lahkuma, püüdleb erakond detsentraliseerituma EL-i poole.

Europarlamendi valimised on Poolas tähtis proovikivi enne sügisesi üldvalimisi.

Schetyna jagas laupäeval ka mitu lubadust kulutuste vallas, lubades kõrgemaid kulutusi tervishoiule ja haridusele ning rahalist tuge noortele töötajatele.

Samuti lubas opositsioonijuht söekasutamist piirates võidelda Poola suduprobleemiga.

Uuringufirma IBRIS küsitlus andis reedel poolteist kuud enne europarlamendi valimisi PiS-i toetuseks 39 protsenti KE 36,5 protsendi vastu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles