USA keelas 16 Saudi Araaabia kodanikul riiki sisenemise

Jamal Khashoggi.

FOTO: Hasan Jamali / AP / Scanpix

USA keelas eile 16 Saudi Araabia kodanikul riiki sisenemise, teatas välisministeerium.

Välisminister Mike Pompeo täpsustuse kohaselt on tegemist isikutega, kes arvatakse olevat seotud ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmisega.

Ministeerium on varasemalt tühistanud viisad rohkem kui kahel tosinal Saudi Araabia ametnikul ja külmutanud ametiisiku 17 varad.

Khashoggi lapsed on saanud Saudi Araabia võimudelt mitu miljonit dollarit maksvad eluasemed ja valitsus maksab neile iga kuu tuhandeid dollareid, edastas USA päevaleht Washington Post esmaspäeval. 

Saudi ametnikud tapsid Posti kolumnisti Khashoggi 2. oktoobril kuningriigi Istanbuli konsulaadis ja tükeldasid tema surnukeha, mida pole tänaseni leitud. 

Saudi võimud püüdsid esialgu mõrva maha salata ja tunnistasid seda alles mitu nädalat hiljem välisriikide survel.

Kuningriigi võimude teatel panid mõrva toime "volitusteta tegutsenud" Saudi ametnikud, kellest 11-le on Saudi prokuratuur esitanud süüdistuse. Prokuratuur nõuab viiele süüalusele surmanuhtlust. 

Maksed Khashoggi neljale lapsele - kahele pojale ja kahele tütrele "on osa Saudi Araabia jõupingutusest jõuda ajakirjaniku pereliikmetega pikaajalisele kokkuleppele, mille eesmärk on osalt tagada, et nad ilmutaksid ka edaspidi oma avalikes väljaütlemistes vaoshoitust", kirjutas päevaleht. 

Khashoggi lastele antud elamud asuvad sadamalinnas Jeddah´s ning nende väärtus on kuni neli miljonit USA dollarit, vahendas WP. 

Lehe andmeil plaanib ajakirjaniku vanim laps Salah jääda Saudi Araabiasse elama, kuid ülejäänud kolm, kes elavad Ühendriikides, müüvad elamud ilmselt maha. 

Lisaks kinnisvarale saavad Khashoggi neli last kuningriigi võimudelt üle 10 000 dollari kuus ja neid võivad oodata veel kümnete miljonite dollariteni ulatuvad suuremad väljamaksed, kirjutas WP. 

Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmanit on süüdistatud Khashoggi tapmiseks käsu andmises, kuid kuningriik on printsi seotust kategooriliselt eitanud. 

Tagasi üles