GALERII. Selgusid maineka Maailma Pressifoto võidupildid (5)
Nuttev tüdruk piiril. Hondurasest pärit väike Yanela Sanchez nutab samal ajal kui USA piirivalveametnikud teda ja tema ema Sandra Sanchezt Texase osariigis McAllenis vahistavad. USA, 12. juuni 2018.Foto: John Moore, Getty Images
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maailma Pressifoto Sihtasutus (World Press Photo) kuulutas Amsterdamis peetud auhinnatseremoonial välja 62. maailma pressifoto konkursi võitja, andes auväärse tiitli fotograaf John Moore`i tööle «Nuttev tüdruk piiril».
Sõltumatu žürii valis 2019. aasta maailma parimaks pressifotoks John Moore`i töö «Nuttev tüdruk piiril». Sama töö valiti ka 2019. aasta parimaks ülduudisfotoks.
Moore`i «Nuttev tüdruk piiril» on lihtne ja rabav kokkuvõte USA-Mehhiko piiril toimuvast, kus Kesk-Ameerikas lokkava jõuguvägivalla eest põgenevad migrandid on jäänud Ühendriikide poliitilise siseheitluse hammasrataste vahele.
Eelmisel aastal šokeerisid avalikkust teated, et USA võimud on hakanud president Donald Trumpi kehtestatud nulltolerantsi poliitika ajel eraldama piiril kinni peetud perekondasid ja hoiavad lapsi vanglaid meenutavates kinnipidamisasutustes.
Fakti, et Moore`i foto põhjal algatati vägagi tuline ühiskondlik debatt, mis viis lõpuks vastuolulise poliitika kaotamiseni, tõestab taaskord klišeelikku tõdemust, et mõnikord ütleb pilt rohkem kui tuhat sõna.
Aastast 1955. välja antav maailma pressifoto auhind tunnustab töid, mis kajastavad viimasel aastal aset leidnud suure ajakirjandusliku väärusega sündmust või teemat. Sel korral on võitjate seas palju sotsiaalsetele ja keskkonnaprobleemidele viitavaid töid.
Tasub märkida, et tervelt kolm tööd on seotud USA migratsioonipoliitikaga. Parima fotoloo tiitli pälvis Ten Hoopeni «Migrandikaravan», mis jäädvustas migrandikaravani teekonda eelmise aasta oktoobris ja novembris Hondurasest Ameerika Ühendriikidesse.
Aasta pressifoto
«Nuttev tüdruk piiril»
John Moore, Getty Images
Immigrantide perekonnad olid parvetanud üle Rio Grande Mehhikost Ameerika Ühendriikidesse ja peeti seal USA võimude poolt kinni. Sandra Sanchez ütles, et oli oma tütrega kuu aega läbi Kesk-Ameerika ja Mehhiko reisinud, et jõuda USAsse ja seal asüüli paluda.
President Donald Trumpi administratsioon kuulutas piiril välja nulltolerantsi poliitika, mis tähendas, et USAs kinni peetud migrantide osas võidi algatada kriminaalmenetlus. Selle tulemusena lahutati paljud kinnipeetud vanemad oma lastest ning sageli saadeti pereliikmed erinevatesse kinnipidamiskeskustesse.
Pärast selle foto ülemaailmset avaldamist kinnitas USA tolli- ja piirivalveamet, et Yanela ja tema ema ei olnud nende tuhandete perede seas, keda USA ametnikud olid eraldanud. Sellest hoolimata pidi president Trump laialdase hukkamõistu tõttu eelmise aasta 20. juunil vastuolulise poliitika lõpetama.
Aasta pressifotode nominendid
«Gaasirünnaku ohvrid Ida-Ghoutas abi saamas»
Mohammed Badra, European Pressphoto Agency
«Almažiiri poiss»
Marco Gualazzini, Contrasto
«Rasedus pärast FARC-i lapsekeelu lõppu»
Catalina Martin-Chico, Panos
«Jamal Khashoggi kadumine»
Chris McGrath, Getty Images
«Akashingad – vaprad naised»
Brent Stirton, Getty Images
Aasta pressifoto nominent ja 1. koht keskkonnafoto kategoorias
Akashinga («Vaprad») on korrakaitseüksus, mille eesmärk on töötada koos kohalike elanikega, et tagada kogukondade ja keskkonna pikaajaline heaolu. Akashinga liikmed on keerulise taustaga naised, kellele pakutakse tööd ja võimalusi, nii antakse kohalikele võimalus eluslooduse kaitsest kasu lõigata.
Kaasaegsete teemade kategooria
«Kubanitad»
Diana Markosian, Magnum Photos
1. koht kaasaegsete teemade kategoorias
Tüdrukute quinceañera (viieteistkümnes sünnipäev) on latiinode siirderiitus, millega märgitakse jõudmist naiseikka. Tegu on soospetsiifilise riitusega, millega rõhutatakse tüdruku puhtust ja valmidust abieluks.
Pered võtavad selle tähistamise suurelt ette, tihti korraldatakse sündmuse raames suured pidustused. Tüdrukud riietavad end printsessideks, kehastades üheks päevaks fantaasiat ja naiselikkuse näilist ideaali. Kuubas on traditsioon teisenenud etenduseks, mis hõlmab ka foto- ja videovõtteid ning mida talletatakse sageli fotoalbumites.
Pura quinceañera oli erilise tähtsusega, sest mõned aastad varem diagnoositi tal ajukasvaja ja arstid ütlesid, et ta ei ela vanemaks kui 13 aastat.
«Meeste vägistamine»
Mary F. Calvert
2. koht kaasaegsete teemade kategoorias
Keskkonnafotode kategooria
«Evakueeritud»
Wally Skalij, Los Angeles Times
2. koht keskkonnafoto kategoorias
«Elu hüljatud asjade keskel»
Mário Cruz
3. koht keskkonnafoto kategoorias
Ülduudisfotode kategooria
«Vulkaani vaikelu»
Daniele Volpe
2. koht ülduudisfotode kategoorias
«Ühepoolne»
Brendan Smialowski, Agence France-Presse
3. koht ülduudisfotode kategoorias
Loodusfotode kategooria
«Konnajalgade kogumine»
Bence Máté
1. koht loodusfotode kategoorias
Kevadisel sigimis- ja kudemisajal püütakse konnasid nende jalgade toiduks kasutamise eesmärgil. Mõnikord lõigatakse jalad ära elusalt loomalt. Konnade jäsemeid müüakse aastas umbes 40 miljoni dollari väärtuses üle kogu maailma. Väike osa Karpaatide elanikkonnast teenibki elatist konnade püüdmise ja nende jalgade müügiga.
«Flamingo sokid»
Jasper Doest
2. koht loodusfotode kategoorias
«Klaasliblikas»
Angel Fitor
3. koht loodusfotode kategoorias
Portreefotode kategooria
«Dakari mood»
Finbarr O'Reilly
1. koht portreefotode kategoorias
Dakar on franko-aafrika moe kasvavaks keskuseks, kus tegutseb ka Aafrika esimene ainult moele pühendatud telejaam Fashion Africa TV.
Iga-aastasel Dakari moenädalal peetakse ekstravagantseid tänavaetendusi, mis on kõigile huvilistele tasuta ja mis meelitavad kohale tuhandeid inimesi igast pealinna otsast. Adama Paris (kellel on ka nimekaim) on nii moenädala kui paljude muude disainiprojektide juures vedav jõud.
«Mustad linnud»
Heba Khamis
2. koht portreefotode kategoorias
«Kui ma olin haige»
Aljona Kotšetkova
3. koht portreefotode kategoorias
Spordifotode kategooria
«Poks Katangas»
John T. Pedersen
1. koht spordifotode kategoorias
Katangas elab vähese elamispinna ja sageli äärmise vaesuse tingimustes üle 20 000 inimese. Poksiklubil ei ole mingit välist rahastust. Seitsme lapse ema Ajambo poksib Uganda rahvusnaiskonnas. Meeste poksil on Ugandas pikk ajalugu, kuid naispoksijaid kimbutab sageli võimaluste puudumine rahvusvahelisel tasemel võistlemiseks.