Eelmise nädala reedel rääkis Venemaa president Vladimir Putin ajateenistusest kõneledes, et tegu on nähtusega, mis muutub aina rohkem osaks minevikuks ning vihjas, et Venemaal on kätte jõudnud aeg ajateenistuse kaotamiseks.
Kas Putin kaotab Venemaal ajateenistuse? (9)
President tõdes, et palgaarmeele üleminekuks läheb vaja aega ja piisavalt vahendeid. Samas tekib kahtlusi, kas Putini plaanil on ikkagi tõsi taga. Väljaanne Meduza tõi välja, et riigipea on sarnase väitega oma ametiaja algusest saati korduvalt esinenud.
2001. aastal andis Putin isegi heakskiidu valitsuse plaanile 2010. aastaks palgaarmeele üle minna, kuid tänini pole muutust toimunud. Putini sõnavõtud läbi aastate on täis vasturääkivusi ning jätavad mulje, et presidendi seisukoht on korduvalt muutunud.
2002
Putin: «Me püüdleme selle poole, et saavutada sõjaline võimekus lepingupõhise süsteemi abil, kuid majandus teeb võimatuks selle kiiresti saavutamise.» (Interfax)
2004
Putin: «Me ei suuda valitsuse eelarvet kasutades rahastada täielikult elukutselist sõjaväge, eriti kui räägime lahinguga mitteseotud üksustest. Muidu oleks sõjavägi kohutavalt kulukas.» (Interfax)
2007
Putin: «Riigiduuma on teinud väga läbimõeldud ja õige otsuse, lühendades kohustusliku teenistuse aega 12 kuu peale, säilitades samas ajateenistuse.» (RIA Novosti)
2012
Putin: «Ma usun, et see (palgaarmeele üleminek) peab tehtud saama. Küsimus on rahas. See on väga kulukas asi. Kas me suudame seda 2015. aastaks teha? Ma pole kindel.» (RIA Novosti)
2017
Putin: «Me peaksime meeles pidama asjaolu, et nihkume järkjärgult ajateenistusest üldse eemale.» (RIA Novosti)
2018
Putin: «Esmalt olid plaanid ja ideed täielikult palgaarmeele üle minna. Siis uurisime me seda küsimust, analüüsisime mitmete teiste riikide kogemusi ja tuleb välja, et ajateenistus on alles peaaegu rohkem kui pooltes riikides üle maailma.» (Kremli veebileht)
2019
Putin: «Ajateenistus muutub järjest rohkem osaks minevikust. On tõsi, et (ülemineku) korraldamiseks on vaja aega ja piisavalt raha.» (Interfax)