Jumalaema kiriku kirjutas kuulsaks Victor Hugo

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
«Jumalaema kirik Pariisis» – esmatrüki esimese köite tiitelleht.
«Jumalaema kirik Pariisis» – esmatrüki esimese köite tiitelleht. Foto: akg/Scanpix

Jumalaema kiriku rahvusvaheline tuntus põhineb eelkõige prantsuse kirjaniku Victor Hugo 1831. aastal ilmunud romaanil «Jumalaema kirik Pariisis». See monumentaalne romantismi klassikasse kuuluv teos, mille tegevus toimub 1482. aastal, räägib mustlasest tantsijatari Esmeralda, kiriku küüraka kellalööja Quasimodo, kiriku ülemdiakoni Claude Frollo, ohvitser Phoebus de Chateaupersi ning poeet Pierre Gringore armuviisnurgast.

Sealjuures on kirik, mille sees, katusel või lähiümbruses kõik kujutatud sündmused toimuvad, üks teose peategelastest. Seda asjaolu rõhutab ka romaani originaalpealkiri, mida ingliskeelsed tõlked ning arvukad adaptsioonid pole kahjuks enamasti järginud, tehes «Jumalaema kirikust Pariisis» «Jumalaema kiriku kellamehe», «Esmeralda» vms; üks romaani eestikeelne lühiümberjutustus kannab nime «Jumalaema kiriku küürakas».

Tagasi üles